Teknoloji

Li-Fi Nedir? Wi-Fi ile Farkları Nelerdir

Eğer siz de li-fi nedir diye merak ediyorsanız tüm detaylar bu yazımızda!

Li-Fi, gelişmekte olan bir kablosuz internet bağlantı teknolojisidir. Li-Fi olarak kısaltılan Light Fidelity, veri iletiminde Wi-Fi radyo dalgalarını değil, görünür ışık tayfını kullanır. Wi-Fi’dan yüz kat daha hızlı internet erişimi sağlayabilen Li-Fi, verileri elektromanyetik olarak iletir. İskoçya’da bulunan Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Harald Haas tarafından icat edilen Li-Fi sisteminin çalışması için internet bağlantısı, çipli bir ışık kaynağı ve foto dedektör yeterlidir. Benzersiz özellikleri ve sorunsuz bağlantı sağlaması nedeniyle hücresel veya Wi-Fi bağlantısına göre daha güvenilir kabul edilen Li-Fi, laboratuvar testlerine göre teorik olarak 224 Gbps’ye kadar erişim hızı sağlayabilir.

Li-Fi Nedir, Nasıl Çalışır?

Veri iletimi için ışık yayan diyotlardan yararlanan Li-Fi nedir sorusunun en kısa cevabı, onun bir görünür ışık iletişim sistemi olduğudur. Işığın çift yönlü iletilmesine izin veren tek VLC biçimi olan Li-Fi, radyo frekansı yerine, özel bir çip ile donatılmış LED ampuller aracılığıyla görünür ışık tayfını kullanır. Sistem bileşeni olarak fotodiyota ve çipli bir ışık kaynağına ihtiyaç duyar. Fotodiyot, ışık sinyallerini alan ve geri ileten bir alıcı-verici görevi görür.

Li-Fi sistemleri, ışık üzerinden veri göndermek için LED ampul gibi güçlü, sağlam bir ışık kaynağı kullanır. LED’ler, ısınma gerektirmeyen çalışma prensipleri nedeniyle halojen veya filament ampullerden farklıdır. Yarı iletken özellik taşıyan LED ampuller, hızla çalışmaya başlamanın yanı sıra içlerinden geçen akıma uygun şekilde ışık yayabilir. Işık yayan diyotlar olarak görev yapan LED ampuller, sinyal işleme birimi olarak hizmet veren bir çip ile donatılmıştır.

Li-Fi bağlantıda, yarı iletken LED ampule sağlanan akım, modüle edilerek sinyale dönüşür. Bu değişim, insan gözünün algılayamayacağı son derece yüksek hızlarda gerçekleşir. Gönderilen sinyal, ışık yoğunluğundaki değişiklikleri veri olarak yorumlayan bir fotodiyot tarafından alınır. Fotodiyot, Li-Fi ampul aracılığıyla aldığı verileri, video ve ses uygulamaları gibi insanların algılayabildiği ikili bir veri akışına dönüştürür. Kullanıcının bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazlarına interneti dağıtır. Wi-Fi’da olduğu gibi Li-Fi modem ve internet servis sağlayıcısı aracılığıyla bir ağ oluşturabilir.

Radyo dalgalarının aksine Li-Fi, ışık tayfının ortalarında yer alan ve insan gözü tarafından algılanabilen görünür ışık spektrumundan yararlanır. Görünür ışık spektrumu, radyo spektrumundan on bin kat daha büyük olduğu için, Li-Fi bağlantısının geniş bir kullanışlı frekans aralığına erişmesini sağlar. Görünür ışık tayfı, 430.000 ile 770.000 Gigahertz arasındaki frekanslarla, yakın ultraviyole ile yakın kızılötesi arasındaki renkleri kapsar.

Li-Fi ile Wi-Fi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Li-Fi ile Wi-Fi bağlantı farkları konu başlıklarına göre şöyle sıralanabilir:

 • Tanım: Li-Fi açılımı Light Fidelity, Wi-Fi açılımı Wireless Fidelity’dir.
 • Çalışma: Li-Fi, LED ampuller yardımıyla ışıkla, Wi-Fi ise Wi-Fi router adı verilen yönlendiriciler ile radyo dalgaları aracılığıyla veri iletir.
 • Enterferans: Li-Fi bağlantıda radyo frekans dalgalarına benzer bağlantı sorunları yaşanmaz. Wi-Fi’da yakındaki erişim noktalarından kaynaklanan bağlantı sorunları ortaya çıkar.
 • Teknoloji: Li-Fi, IrDA uyumlu; Wi-Fi, WLAN 802.11a/b/g/n/ac/ad standardıyla uyumlu cihaz teknolojisini kullanır.
 • Uygulamalar: Li-Fi,havayolları, denizaltı araştırmaları ve ameliyathanelerde veri aktarımı veya internet taraması için kullanılır. Wi-Fi, bağlantı kioskları veya noktaları yardımıyla internette gezinmek için kullanılır.
 • Avantajlar: Li-Fi teknolojisi daha az enterferansa neden olur. Li-Fi, deniz suyundan geçebilir, yoğun bölgelerde çalışabilir. Wi-Fi’da bağlantı sorunları daha fazladır, deniz suyunu geçemez ve yoğunluğu az olan bölgelerde çalışabilir.
 • Gizlilik: Li-Fi ile ışık duvarlardan geçemediği için çok daha güvenli bir veri aktarımı sağlanır. Wi-Fi ile RF sinyali duvarlardan geçebildiğinden güvenli veri aktarımı sağlamak için ekstra tekniklerin kullanılması gerekir.
 • Veri aktarım hızı: Li-Fi veri aktarımı hızı yaklaşık 1 Gb/sn’ye ulaşır. Wi-Fi, WLAN-11n 150 Mb/sn hız sağlar. Wi-Fi, WiGig/Giga-IR kullanılarak yaklaşık 1-2 Gb/sn veri aktarım hızına ulaşabilir.
 • Frekans: Li-Fi, radyonun on bin katı üzerinde frekans spektrumuna; Wi-Fi, 2.4GHz, 4.9GHz ve 5GHz frekansa sahiptir.
 • Kapsama: Li-Fi bağlantısının kapsama mesafesi yaklaşık on metredir. Wi-Fi, iletim gücüne ve anten türüne göre değişse de yaklaşık otuz iki metre kapsama alanına sahiptir.
 • Sistem bileşenleri: Li-Fi bağlantı kurmak için çipli bir LED ampul ve foto dedektör yeterlidir. Wi-Fi için yönlendiricilerin kurulması, modemler ve erişim noktaları gereklidir.

Wi-Fi ve Li-Fi bağlantılarından birini tercih etmek yerine; Li-Fi sistemini, var olan teknolojinin performansını iyileştirmek üzere yoğun radyo spektrumunu rahatlatan tamamlayıcı bir teknoloji olarak görmek daha doğru olabilir.

Başa dön tuşu