Trend

Yerli Fintek Şirketi iyzico, 165 Milyon Dolara PayU’ya Satıldı

2013’de Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan iyzico, rakibi konumunda olan global fintek şirketi  PayU tarafından satın alındı.

Dünyanın en büyük teknoloji yatırımcısı olan Naspers Group bünyesinde 17 ülkede faaliyet gösteren PayU; Türkiye’de Amazon, H&M, ZARA, sahibinden.com gibi 30 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sağlayan iyzico’nun  çoğunluk hisselerini satın alarak stratejik bir ortaklığa imza attı.

28 milyon dolar yatırım almıştı

Ülkemizin önemli girişimleri arasında yer alan ve Wired UK tarafından İstanbul’un en gözde 10 girişimi arasında seçilen iyzico; IFC, Vostok Emerging Finance, Amadeus Capital Partners, 212, Pachicle Invest, Speedinvest ve Beenos Partners’tan toplamda 4 turda toplamda 28 milyon dolarlık yatırım da almıştı.

iyzico

2018’in Haziran ayında  Doğu Avrupa’ya açılan iyzico’nun PayU tarafından satın alınması ile iyzico’nun Türkiye pazarındaki gücü sağlamlaştı ve TürkiyePayU’nun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi içerisinde Polonya’dan sonraki en büyük ikinci pazarı haline geldi.  Bir “e-ihracat köprüsü” niteliğinde de olacak bu birleşme sayesinde Türk satıcıları özellikle Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine ve Afrika’ya kolaylıkla ihracat yapabilecek.

PayU GPO CEO’su Mario Shiliashki, Türkiye fintek sektörüne yaptıkları bu yatırımla,  tüm iyzico takımının PayU ekibine katılmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

Kurucular şirket yönetimindeki görevlerine devam edecek

Satın almanın tamamlanması ile beraber kurucu ortaklar Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın şirket yönetimindeki görevlerine devam edecek ve iyzico ekibi, PayU’nun Türkiye operasyonlarını da devralacak.

iyzico’nun kurucu ortağı ve CEO’su Barbaros Özbuğutu, KOBİ’lerin online ödeme almasını mümkün kılmak hedefiyle kurulan iyzico’nun e-ihracat menzilini 1,5 katına çıkararak Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketlerinden birine dönüştüğünü ifade etti ve birleşme ile ilgili olarak şunları söyledi: “iyzico olarak hedefimiz Türkiye’de ve bulunduğumuz bölgede finansal hizmetleri herkes için daha ulaşılabilir kılmak ve bu sayede Türkiye’nin en büyük 5 finans şirketi arasına girmek. PayU ile güçlerimizi birleştirerek bugün, bu yolda en önemli adımı atıyoruz.”

PayU’nun iyzico ile yaptığı anlaşmanın düzenleyici ve denetleyici kurumların onayına istinaden önümüzdeki aylar içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı