AB Soruşturması Tamamlandı: Siemens Alstom Birleşmesine Onay Yok!

Avrupa Birliği (AB), Alman Siemens'in Fransız Alstom firmasının demiryolu sektöründeki faaliyetlerini satın almasını onaylamadı. AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Siemens Alstom demiryolu sektöründeki faaliyetlerini birleştirmelerine izin verilmediğini söyledi. 

Siemens Alstom birleşmesinin sinyal sistemleri ve hızlı tren alanında daha yüksek fiyatlara neden olacağını ve inovasyonu azaltacağını belirten Vestager, “Yasakladığımız şirket birleşmesi ciddi rekabet kaygısı ortaya koyuyor.” dedi.

Vestager, şirketlerin söz konusu rekabet endişelerini giderecek çözüm önerilerinde bulunmadığına dikkati çekti. Avrupa’nın önde gelen demiryolu, tren ve tramvay üretici firmalarından Alman Siemens ve Fransız Alstom şirketleri arasında birleşme anlaşması 2017 yılında duyurulmuştu. Birleşme ile yeni oluşumun yıllık 15,3 milyar euro ciroya sahip olacağı öngörülmüştü.

Rekabet sorunu yaratacak

AB, 2018 temmuz ayında Siemens’in Alstom firmasının demiryolu sektöründeki faaliyetlerini satın alma girişimi hakkında soruşturma başlatma kararı almıştı. Siemens ve Alstom’un demiryolu ulaşımı sektöründe yüksek hızlı tren, metro ve tramvay gibi ulaşım araçları ile sinyalizasyon ihalelerinde rakip durumda oldukları gerekçesiyle başaltılan soruşturma, birleşmenin bu alanlarda rekabeti azalabileceği kaygısıyla açılmıştı.

Fransa’nın köklü demiryolu ve tren üreticilerinden Alstom, hızlı tren ve tramvay imalatı alanında 34 bin 500 kişi istihdam ediyor. Alman teknoloji devi Siemens’in demiryolu sektöründe faaliyet gösteren kanadı Siemens Mobility’nin ise 28 bine yakın çalışanı mevcut.

AB’de faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonunda. Komisyon, söz konusu inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu bu birleşme veya satın almayı engelleyebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı