Teknoloji

Termosifon Nedir, Nasıl Çalışır?

Modern teknolojiler, sahip olduğu özellikler ve sunduğu avantajlarla hayat standardını artırıyor. Yaşam konforunu artıran teknolojilerden biri de termosifon. Bu yazımızda termosifon nedir nasıl çalışır gibi termosifona dair merak edilen konulara açıklık getiriyoruz.

Sıcak su, özellikle kış aylarında hem evlerin hem iş yerlerinin en önemli ihtiyaçlarının başında geliyor. Isıtma ve soğutma sistemleri arasında sayılan termosifonlar, sıcak su ihtiyacını pratik bir şekilde karşılıyor. Termosifonlar genellikle banyo ve mutfakta kullanılıyor.

Termosifon nedir?

Termosifon seçimi ve kullanımına ilişkin detaylara geçmeden önce termosifon nedir nasıl çalışır yanıtlayalım. Termosifon, katı yakıtlı veya doğal gazlı ısınma sistemine sahip olmayan mekânlardaki sıcak su ihtiyacını karşılıyor. Su ısıtıcı olarak da bilinen termosifon, barındırdığı teknolojiyle haznesindeki suyu istenilen sıcaklığa kadar ısıtıyor. Elektrikli şofbenlere alternatif olarak kullanılan termosifon, ısıtma işlevini gerçekleştirdikten sonra suyun sıcak kalmasını sağlıyor.

Termosifon nasıl çalışır?

Termosifon genellikle banyoda, biri soğuk su girişi diğeri sıcak su çıkışı olmak üzere iki adet musluğa bağlanıyor. Kapasitesine göre soğuk suyu içinde alıp ısıtarak sıcak su çıkışından suyu gönderiyor. Montajı yaparken duvarın taşıyıcı özelliğini kontrol edip montaj kitapçığına göre duvar askısına monte etmek gerekiyor. Montaj sırasında emniyet ventilini çok fazla sıkmamak ve flex hortumunun kırk santimden küçük olmasını sağlamak enerjinin verimli kullanılmasına olanak tanıyor.

Termosifon modelleri üretim şekline ve cihaz kapasitesine göre farklılık gösteriyor. Daha çok, su depoları barındıran ve elektrikle sıcak su üreten termosifonlar tercih ediliyor. Elektrikle sıcak su üreten termosifonlar, üretiminde yalıtım özellikli malzeme kullanılmış olması sayesinde suyun sıcaklığını uzun süre koruyor.

Termosifon markaları, kapasitelerine göre farklı modeller sunuyor. Banyo için 50 litre kapasiteli termosifonlar tercih edilirken yüksek kapasiteli modeller büyük mutfaklar için tercih ediliyor. 60 – 100 litre kapasiteli termosifonlar suyu yaklaşık 10 dakikada ısıtıyor.

Anti-lejyoner fonksiyonu bulunan modeller, suyu ısıtmanın yanı sıra filtreleyerek güvenli ve hijyenik kullanım vadediyor. Termosifonların en ideal kullanım programı olan “eco mod”, termosifonu en elverişli sıcaklık seviyesinde çalıştırıyor. Bu sayede enerji tasarrufu sağlanıyor.

Termosifon kombiden farklı olarak sadece musluklara sıcak su veriyor ve kalorifer peteklerine sıcak su yollamıyor. Şofben ile termosifon arasında ne fark var konusuna da açıklık getirelim. Şofben ve termosifon, aynı görevi üstleniyor gibi görülse de ikisi farklılık gösteriyor. Şofbenler, tüp veya doğalgaz ile çalışırken termosifon yalnızca elektrik ile çalışıyor. Şofben, sürekli sıcak su üretirken, termosifonlar üzerinde bulunan tank kapasitesi kadar sıcak su üretiyor. Termosifon suyu ısıtmak için zamana ihtiyaç duysa da birden fazla musluğa su verebilmesiyle avantaj sağlıyor. Termosifon fiyatları da bu doğrultuda şofbenlerden farklılık gösteriyor.

Termosifon alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İzolasyon sistemi, termosifonların sıcaklığı korumasına ve enerji tasarrufu sağlamasına olanak tanıyor. A sınıfı veya A+++ sınıfındaki modeller en düşük enerji kullanımı ile en yüksek verimi sağlıyor. Titanyum kazana sahip olan modeller suyla oluşan korozyona karşı daha fazla dayanıklılık gösteriyor. Dijital termostatı olan modeller suyu hem aynı sıcaklıkta tutmayı hem de istenen sıcaklığa ayarlamayı sağlıyor. Termosifon duvara monte edilebildiği gibi tezgâh altına da yerleştirilebiliyor. Bu nedenle kazan kalitesi ve rezistans kalitesinin yanı sıra alana uygun termosifon modelini seçmek gerekiyor.

Termosifon nasıl kullanılır?

Termosifon nedir nasıl çalışır kadar merak edilen bir konu daha var: Kullanım. İşte bu noktada termosifonu çalıştırma derecesi önem kazanıyor. Gereğinden yüksek sıcaklık seviyesi, gereğinden fazla enerji tüketimi anlamına geliyor. Yaz aylarında 50 santigrat derece civarı, kış aylarında ise 60 santigrat derece yeterli oluyor.

Termosifon kapatıldığında ısınan su soğuyor ve yeniden açıldığında cihaz suyu yeniden ısıtmak için daha fazla enerji tüketiyor. Bu nedenle termosifonu belirli bir sıcaklık seviyesinde sürekli açık bulundurmak gerekiyor. Yılda bir defa bakım yaptırılmayan termosifonda rezistans kireçleniyor ve hem performans düşüyor hem de enerji tüketimi artıyor.

GittiGidiyor, onlarca markanın termosifon modellerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca kombi hakkında da detaylı bilgi için Soğuk Günlerin Kurtarıcısı: Kombi Tavsiyeleri ve İpuçları başlıklı yazımızı da okumalısınız.

Termosifon modellerine GittiGidiyor.com avantajlarıyla sahip olabilirsiniz.

Başa dön tuşu