Teknoloji

Xiaomi Smart Glasses

Çinli teknoloji devinin yeni akıllı gözlüğü Xiaomi Smart Glasses, Ray-Ban’le ortaklık kurarak akıllı gözlük geliştiren Facebook’a meydan okuyor. Cihaz sadece fotoğraf çekmekle kalmayacak, aynı zamanda mesaj ve bildirimleri gösterebilecek, arama yapabilecek, navigasyon sağlayabilecek ve gerçek zamanlı olarak gözünüzün önünde metin çevirebilecek. Xiaomi’nin akıllı gözlüğüne yakından bakıyoruz.

İnovatif adımlarıyla dikkat çeken Çinli Xiaomi, pek çok alanda geliştirdiği ürünlerle kendini gösteriyor. Şirket bu sefer, bir süredir konuşulan akıllı gözlük hamlesiyle karşımızda. Xiaomi Smart Glasses olarak adlandırılan bu ürün, Facebook ve Ray-Ben işbirliğinin duyurulmasının hemen ardından geldi. Bu yazıda Xiaomi Smart Glasses’ın özelliklerine ve üstün yanlarına değiniyoruz.

Akıllı gözlük rekabeti çetinleşiyor

Facebook gibi Xiaomi de özelliklerinin yanı sıra cihazın hafifliğine vurgu yapıyor. 51 gram ağırlığındaki Xiaomi Smart Glasses çok hafif görünse de, Facebook ile Ray-Ban’in geliştirdiği Stories’den biraz daha ağır. Ayrıca gözlükte 5 megapiksel çözünürlüklü kameranın aktif olup olmadığını belli eden bir gösterge ışığı da bulunuyor.

Dört çekirdekli bir ARM işlemci tarafından desteklenen Xiaomi Smart Glasses Android işletim sistemine sahip. Ayrıca, OLED’den daha yüksek parlaklığa ve daha uzun ömre sahip olduğu bilinen MicroLED görüntüleme teknolojisini kullanıyor.

İkinci ekran olmanın ötesine geçiyor

Xiaomi’ye göre akıllı gözlük, telefonunuz için sadece ikinci bir ekran olmayacak. Akıllı ev alarmları ve önemli kişilerden gelen mesajlar da dahil olmak üzere size gösterilecek en önemli bildirimleri seçmek gibi birçok şeyi bağımsız olarak yapabileceksiniz.

Cihazın navigasyon özelliği, haritaları ve yönleri gözünüzün önünde görüntüleyebiliyor. Ayrıca, telefonunuzu arayan kişinin numarasını da gösterebiliyor ve akıllı gözlüğün dahili mikrofonunu ve hoparlörlerini kullanarak aramayı yanıtlamak mümkün oluyor.

Bu mikrofon, Xiaomi’nin tescilli çeviri algoritmasının gerçek zamanlı olarak çevirebileceği konuşmayı da alabilecek. Gözlüğün çeviri özelliği aynı zamanda yazılı metinlerde ve kamera aracılığıyla çekilen fotoğraflardaki metinlerde de çalışıyor.

Olası rakipler kimler olacak?

İlk akıllı gözlüğü geliştirip gösteren Google, bu işi ticari bir başarıya dönüştüremese de, yüksek teknolojili akıllı gözlük fikri hiçbir zaman arka planda kaybolmadı. Apple’ın kendi karma gerçeklik emellerinin yanı sıra işlevsel prototipler yapan daha küçük şirketlere dair tutarlı söylentilerle, akıllı gözlükler hem teknolojik bir rüya hem de gerçekleşmeyi bekleyen bir mahremiyet endişesi olmaya devam ediyor. Facebook’un Ray-ban ile işbirliği, ikinci endişeyi tetikleyebilir, ancak Xiaomi’nin Akıllı Gözlükleri, konseptin daha pratik uygulamalarıyla dengeyi korumaya çalışıyor.

Elektronik aksamı gizleyen daha büyük ve daha kalın çerçevelere sahip olsa da, normal gözlüklerden başka bir şeye benzemeyen ideal akıllı gözlüğü çıkarmak kesinlikle zor. En zor kısım, en azından karma gerçeklik türü bir deneyim hedefliyorsanız, hem görünür hem de göze batmayan ekrandır. Telefonlar ve PC’ler için yalnızca ikinci bir ekran arıyorsanız, TCL’nin Giyilebilir Ekran güneş gözlüğü gibi bir şey yeterli olacaktır.

Xiaomi Smart Glasses başarılı olacak mı?

Günlük kullanım için daha pratik bir yöntem hedefleyen Xiaomi, sanal bilgileri görüş alanınızın yarısı için üst üste bindiren yeni bir görüntüleme sistemi geliştirdi. Google Glass’ın göze çarpan mini projektörünün aksine Xiaomi, kabaca bir pirinç tanesi boyutunda bir MicroLED ekran seçti. Ancak yine de 2 milyon nit parlaklık talep etmeyi başardı. Görüntüleri doğrudan sağ gözünüzün önünde görüntülemek yerine, Xiaomi Akıllı Gözlük, görüntüyü görünmez MicroLED çipten kullanıcının gözüne tek bir lens kullanarak taşımak için optik dalga boyu teknolojisi, kırılma ve yansıma kullanıyor.

Xiaomi’nin Akıllı Gözlük vizyonu, ekran teknolojisi ile bitmiyor. Bir akıllı telefon için basit bir ikinci ekran yerine, gelişmiş gözlük navigasyon, çeviri ve iletişim gibi işlevler için bağımsız olarak çalışabiliyor. Xiaomi’nin XiaoAI asistanı ile birlikte Smart Glasses, görüşünüzü sonsuz baloncuklarla doldurmak yerine yalnızca önemli bildirimleri seçip gösteriyor.

Xiaomi Smart Glasses fiyatı ve çıkış tarihi

Xiaomi’nin akıllı gözlüğüyle ilgili duyurusu bu cihazı ticarileştirmeyi planlayıp planlamadığını ortaya koymuyor. Yalnızca yakın gelecekte mağazalara gerçekten ulaşabilecek bir ürün üzerinde çalıştıklarını biliyoruz. Ne yazık ki, şirket henüz gözlük için bir fiyat veya lansman tarihini de açıklamadı.

Başa dön tuşu