Xiaomi Türkiye fabrikası bugün açılıyor!

Çinli teknoloji devi Xiaomi, daha önce Türkiye’de üretime başlayacağını duyurmuştu. Salcomp ortaklığında İstanbul’da30 milyon dolarlık yatırımla bir tesis kurmuştu. Xiaomi Türkiye fabrikası resmi olarak bugün itibarıyla faaliyete başlayacak. Tesisin açılışına üst düzey katılımcılar teşrif edecek.

Açılışta Xiaomi Global Başkanı Shou Zi Chew ve Salcomp Avrupa Direktörü David Chang da yer alacak. Fabrikayı test sürecinden bu yana takip eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da açılışı ziyaret edecek.

Mart ayı ortasında Xiaomi Türkiye fabrikasını ziyaret eden Varank, ilk üretilen Redmi 9C cihazıyla karşılaşmıştı. Redmi 9C Helio G35 işlemci, dörtlü kamera ve 5,000 mAh pil barındırıyor. 1.900 TL fiyat etiketinin Xiaomi Türkiye fabrikası bu cihazı seri üretmeye başladığında düşeceği tahmin ediliyor.

Akıllı telefonlar indirime girecek mi?

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, yerli üretimde gözetim belgesi istenmediği söyledi. Gümrük vergisinden muafiyet gelmesi nedeniyle akıllı telefon fiyatlarının düştüğünü dile getirdi. Xiaomi’nin üreteceği cihazların indirimli olarak satışa çıkması bekleniyor.

Xiaomi Türkiye fabrikası nerede?

Xiaomi, İstanbul Avcılar fabrikası için 2 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını dile getirdi. Fabrika Firüzköy Bulvarı, Üniversite Mahallesi’nde yer alıyor. 14 bin metrekare alana sahip fabrikada yılda beş milyon adet akıllı telefon seri üretilecek. Şirket daha çok giriş seviye akıllı telefonlar üretecek. Tesisin açılış konuşmalarında detaylar belli olacak.

Xioami, Türkiye’de telefon fabrikası kurmaya hazırlanıyor!

Başa dön tuşu