Masa Tenisi Nedir ve Nasıl Oynanır?

Hemen her yaştan oyuncu kitlesi olan masa tenisi nedir ve masa tenisi kuralları nelerdir konusunu ele aldığımız bu yazıda masa tenisine dair daha birçok şey bulacaksınız.

Yaygın bir salon sporu olan masa tenisi nedir ve masa tenisi nasıl oynanır konusu 19. Yüzyılın sonları ile 20. Yüzyılın başlarına dayanıyor. Ana vatanı İngiltere olan masa tenisi 1900’lü yıllarda ABD ve İngiltere’de özel bir top ve tefe benzeyen özel bir raketle oynanmaktaydı. Ping pong olarak da bilinen masa tenisi 1. Dünya Savaşı sonrası İngiltere’de yaygınlaşmaya başlamıştır. 1900 yılında Amerika’yı ziyaret eden İngiliz James Gibb, ülkesine dönerken yanında içi boş selüloid toplardan getirdi ve çevresindekilere bu oyunu öğretti. Gibb, topun rakete ve masaya çarptığı zaman çıkan sesten esinlenerek oyuna “ping pong” ismini verdi. Yani masa tenisini kim buldu sorusunun cevabı James Gibb demek yanlış olmayacaktır.

1902 yılında kurulup 1905 yılında dağılan Ping – Pong Birliği federasyonu daha sonra Masa Tenisi Birliği adı ile 1920 yılında yeniden kuruldu. 1926 yılında da Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (FITT) adını alarak günümüze kadar gelerek dünya çapında birçok üyeye sahip bir spor dalı olarak kalmayı başardı. Günümüzde 1 milyondan fazla üyeye sahip olan federasyon artık kendini kanıtlamış spor dalları arasında yer alıyor.

Masa tenisi nasıl oynanır?

Masa tenisi nasıl oynanır kısaca bahsetmek gerekirse, iki yada ikişer kişiden oluşan takımların karşılıklı olarak oynadığı bir masa oyunudur. Masa tenisinde amaç topun rakip alana atılması ile sayı alınmasına dayanır. Masa tenisinde oyuncuların topa yalnızca bir defa dokunma hakkı vardır. Masa tenisinde topun raket kullanılarak sektirilmesine izin verilmemektedir.

Eğer profesyonel bir masa tenisi oyuncusu olmak istiyorsanız, masa tenisi nasıl oynanıyor ve hangi materyaller kullanılıyor konusunda da bilgi edinmenizde fayda var. Masa tenisi düz, sert ve rengi mavi veya yeşil olan bir masa üzerinde oynanıyor. Uzunluğu 274 cm, genişliği 152 cm olan masa tenisi masası dikdörtgen şeklinde ve yerden 76 cm uzunluğunda özel bir masadır.

Masa tenisi hız gerektiren bir oyun yani masa tenisi nasıl oynanılır konusunda bilgi sahibi olmak isteyenlerin hızlı ve seri bir oyunu öğrenmeye adım attıklarını bilmelerinde fayda var. Oyun sırasında oyuncuların sağa sola ve arkaya rahat hareket edebilmesi için masanın çevresinin boş olması oldukça önemli bir detaydır. Masa tenisi maçlarında masa etrafında oyuncu için bırakılan alan genellikle 6 metre en ve 12 metre boya sahip demek mümkün.

Masa tenisi masasının tam ortasından masanın eni boyunca uzanan file her iki oyuncunun alanlarını ayırmaktadır ve bu filenin uzunluğu da 15 cm standart ölçülerindedir. Masa tenisi bir top ve her oyuncuya ait birer raket ile oynanmaktadır ve masa tenisi için özel olarak üretilen bu top selüloit veya plastik malzemeden yapılmış, içi boş, çapı, 38 mm’dir. Masa tenisi topun ağırlığı ise yaklaşık 2,5 gramdır.

Her ne kadar masa tenisi kaç kişiyle oynanır sorusunun yaygın cevabı 2 olsa da, eşli oynanan turnuvalar ve maçlar da mevcut. Ancak bu durumda bile maksimum 4 kişi ile oynanan bir oyundur.

Masa tenisi oyun kuralları nasıldır?

Masa tenisi nasıl öğrenilir merak edenler arasında tenis sporunu bilenler varsa yabancılık çekmeyeceklerdir. Zira masa tenisi oyun kuralları, tenis sporu kurallarıyla oldukça benzerdir.

Raket aracılığıyla vurulan top, saha dışına çıkması gereken, ağın iki yanı arasında gidip gelişi şeklinde oynanır. Masa tenisi de tıpkı teniste olduğu gibi, oyun başlamadan belirlenecek şekilde, üç veya beş set olarak oynanır ve oyun servisle başlar.

Oyuncu kendi sahasına gelir, en fazla bir defa zıplattığı topa raketiyle vurur ve topu rakip sahaya göndermeye çalışır. Eğer oyuncu bunu başaramazsa rakip bir puan kazanır. Alınan her sayıyı takiben, oyuna tekrar başlamak için yeniden servis atılır. Her ne kadar masa tenisi kaç dakika oynanıyor diye sorulsa da, oyunun süresi setlere ve sayılara göre değişmektedir. Yani masa tenisi ne kadar sürer konusu oldukça değişkendir.

Toplam beş sayıda bir, servis diğer oyuncuya geçer. Yine toplamda 21 sayı kazanan taraf, seti de kazanmış olur. Ancak, set sonuna doğru 20-20’lik beraberlik olması durumunda, servis her sayıda değişir ve rakibine iki sayı fark atan toyuncu seti kazanmış sayılır. Masa tenisi oyuncuları servis atarken, açık avuçla havaya attıkları topa raketle vurmalıdırlar. Yalnızca servis atarken, top servisi atanın sahasında bir defa zıplayarak rakip sahaya gitmelidir.

Masa tenisinde kaç hakem vardır konusu da merak edilenler arasında. MAsa tenisinde bir hakem ve bir de yardımcı hakem bulunur. Hakem masa tenisi masasının ortasından geçen ağın yanında, yardımcı hakem ise diğer tarafta yer alır. Masa tenisinin 4 kişi yani çiftli oynanması durumunda servis atışı her zaman masanın sağ tarafında yer alan oyuncu tarafından kullanılır. Eşli oyunlarda oyuncular sırayla yer değiştirir ve böylece her oyuncu servis atmış olur.

Masa tenisi nasıl öğrenilir?

Heyecanı, hızı ve hareketi içinde barındıran masa tenisi bedenin birçok bölgesini aynı anda çalıştıran bir spor. Yani eğer masa tenisi hangi kasları çalıştırır diye düşünüyorsanız, neredeyse hepsini demek mümkün, ancak ağırlıklı olarak el, bacak, kol, omuz ve bel demek mümkün. Masa tenisi nedir konusundan bahsederken, birçok sporun sağladığı beden sağlamlığını sağlayabilen bir spordur demek yanlış olmayacaktır.

Masa tenisi sporu ile genç yaşlarda tanışanların el göz koordinasyonlarının çok kuvvetli olduğu, reflekslerinin masa tenisi oynamayanlara nazaran çok daha iyi çalıştığını söylemek de mümkün. Denge, güç ve esneklik sağlayan masa tenisi sporu masa tenisi nasıl öğrenilir merak ediyor ve öğrenmek konusunda da heves duyuyorsanız, ev tipi masa tenisi masalarından alarak evinizde veya bahçenizde öncelikle duvara karşı top atma ve raket üzerinde top sektirmeyle başlayabilirsiniz.

Bir diğer raket sporu olan tenise ilgi duyuyorsanız Tenisin Sağlık İçin 7 Faydası yazımızı okuyabilirsiniz.

Başa dön tuşu