700 Milyon Dolarlık Yukarı Kaleköy Dünyanın En İyisi Seçildi

Fırat’ın ana kolu olan Murat Nehrine inşa edilen ve 2018 yılında faaliyete alınan Yukarı Kaleköy Barajı ve HES Projesi, 9 finalist arasından dünyanın en iyisi seçildi. Proje yarattığı istihdam, doğayı koruması, sosyal sorumluluk kapsamında sağladığı eğitim bursları ve kullandığı ileri teknoloji özellikleri ile ‘en iyi’ ünvanını kazandı.

Yenilebilir enerji kapsamında 700 milyon dolarlık yatırım maliyetiyle inşa edilen Yukarı Kaleköy Barajı ve HES Projesi dünyanın en iyisi seçildi. Yukarı Kaleköy Barajı inşası esnasında yaklaşık 4 bin kişiye sağladığı istihdam, en kurak dönemde bile 24 saat kesintisiz can suyu vererek ekolojik sistemi koruması, sosyal sorumluluk bilinciyle bölgedeki 250 üniversite öğrencisine burs vermesi ve sahip olduğu ileri teknoloji ile rakiplerine fark attı.

6 kriterde değerlendiriliyor

İspanyol ve Çin Barajlar Komitesi tarafından düzenlenen ‘’Uluslararası Örnek SSB Baraj Projeleri Ödül Organizasyonu, (International Milestone RCC Dam Project Award) 4 yılda bir yapılıyor. 8 kişilik uzman ekibin oluşturduğu değerlendirme komitesi projeleri; tasarım, inşaat, işletme, yenilikçilik, çevrenin korunması, sosyal duyarlılık konuları olmak üzere başlıca 6 ana başlıkta değerlendiriliyor.

Türkiye’den ise Devlet Su İşleri tarafından aday gösterilen Yukarı Kaleköy Barajı ve HES Projesi, 9 aday ile birlikte finale kaldı. Cengiz İnşaat ve Özaltın İnşaat ortaklığı ile hayata geçirilen 700 milyon dolarlık proje, final turunda en iyi seçildi. Düzenlenen törende ödülü DSİ Barajlar Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan ve Kalehan Enerji Grubu Genel Müdürü Gültekin Keleş birlikte teslim aldı.

İşte ‘fark katan’ özellikler

8 kişilik uzman ekip tarafından yapılan değerlendirmede Yukarı Kaleköy Baraj ve HES Projesi’ni öne çıkartan özellikler ise şunlar oldu:

– Fırat Nehri’nin ana kolu olan ve yüksek sel potansiyeline sahip Murat Nehri üzerine yapılan proje ile havzadaki taşkın riski azaltıldı.

– Proje, 500 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılıyor.

– Projenin inşası esnasında 4 binden fazla kişiye istihdam sağlandı.

– En kurak dönemde dahi 24 saat kesintisiz olmak üzere ‘can suyu’ bırakılarak ekolojik sistemin devamı desteklendi.

– Sosyal sorumluluk bilinci ile gerek inşaat döneminde gerekse de işletme aşamasında projeden etkilenen civar kasabalardaki yaklaşık 250 üniversite öğrencisine aylık eğitim destek bursu sağlandı.

– Yerel spor kulüpleri desteklendi.

– Elektromekanik teçhizatta İleri teknoloji kullanıldı, maksimum verimlilik elde edildi.

Projenin özellikleri

Kalehan Enerji Grubu, Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. ortaklığıyla kuruldu. Kalehan Enerji tarafından ilk olarak 2015 yılında 582 MWe kurulu gücündeki Beyhan 1 Barajı ve HES Projesi inşaatı tamamlanarak işletmeye alındı. Sonrasında 2018 yılında 626 MWe kurulu gücündeki Yukarı Kaleköy Barajı HES Projesi işletmeye alan Kalehan Enerji 2019 yılı sonu itibariyle 500 MWe kurulu gücündeki Aşağı Kaleköy Barajı ve HES Projesi’nin tamamlanmasıyla toplam 1708 MWe yenilenebilir enerji işletmeye almış oldu. Kalehan Enerji’nin söz konusu üç proje kapsamında Doğu Anadolu Bölgesinde Elazığ, Bingöl ve Muş illeri sınırları içerisinde gerçekleştirmiş olduğu yatırımların toplam bedeli 2 milyar dolara ulaştı.

Enlerin barajı

Yukarı Kaleköy Barajı ve HES, işletmede olan barajlar içerisinde 626

MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin ‘En Büyük Kurulu Güce Sahip’ yedinci,

Özel sektör tarafından gerçekleştirilen projeler içinde ise ‘En Büyük Kurulu Güce Sahip HES Projesi’ unvanlarına sahip. Yaklaşık 700 milyon dolar yatırım maliyetine sahip olan barajın finansmanı ise Türk bankalarından oluşan konsorsiyum tarafından sağlandı. Bingöl’ün Solhan ilçesine kurulan Yukarı Kaleköy barajı, yıllık ortalama 1.504,71 GWh enerji üretimine sahip. Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) olarak tasarlanan barajın gövde hacmi 2.340.000 metreküp, kret genişliği 10,00 m, kret uzunluğu 516,40 m olan barajın yüksekliği ise 150,00 m dir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı