Apple ve Google’ın mağaza yasası oylaması es geçildi

Arizona Eyalet Senatosu, Apple ve Google mobil uygulama mağazalarının ödeme sistemlerine ilişkin tasarının oylanması gerekiyordu. Beklenenin aksine Senato, tartışmalı tasarıyı gündeme getirmedi.

Apple ve Google’un uygulama içi ödeme sistemleri ve mağazalarını nasıl işlettiklerine dair yasa tasarısının oylanması bekleniyordu. Ancak oylamaya ilişkin açıklama yapılmadı. Arizona HB2005 isimli yasa tasarısı üzerinde hiç durulmadı.

Apple’ın oylamayı durdurmak için devreye girdiği iddia ediliyor. İddialara göre firmanın eski genel müdürü ve Arizona Valisi Doug Ducey, oylamayı engelledi. Ayrıca Apple ve Google’un tasarıyı ortadan kaldırmak için lobiciler tuttuğu biliniyordu. Bu tasarıların onaylanması halinde uygulama üreticileri App Store ve Google Play Store’dan kaçabilecekti. Ayrıca her iki şirket de devlete özgü bir uygulama sistemi kurmaya zorlanacaktı.

Apple’ın baş uyum sorumlusu Kyle Andeer, App Store’un yaptığı yüzde 30’luk kesintiyi haklı çıkarmak için yeterli sebeplerinin olduğunu savundu. Andeer şu sözleri kullandı: Apple geliştiricilere muazzam miktarda değer sağlar. Hem uygulamalarını dünya çapına dağıtmak için mağaza hem de bunları oluşturmak için stüdyo desteğinde bulunur. Komisyon bunu göz ardı ediyor”

Google Play Store alternatif ödeme sistemlerine izin verirken, Apple bunu yapmıyor. Her iki şirket de küçük geliştiricilerden yüzde 15 indirim talep etmelerine imkan veren değişiklikler duyurdu. Bu durum geliştiricileri cesaretlendirmek için yeterli olmadı.

Samsung Apple TV Uygulamasını ve AirPlay 2 Özelliğini Sunan İlk TV Üreticisi Oldu!

Başa dön tuşu