DİĞERKRİPTO DÜNYASI

Bitcoin’in yasallaşması ve vergi alınması gündemde

Sanal para denildiğinde akla gelen ilk isim olan Bitcoin epey yol kat etti ve artan üretimden sonra Bitcoin üretim işiyle uğraşanların gelirleri epey azaldı yani eskisi kadar fazla ilgi yok ama aksine artık daha fazla gündemi meşgul ediyor. Ara sıra yaşanan değer dalgalanmaları ve hack olaylarından ötürü kimileri yatırım için uygun görürken, bazıları uzak durmayı tercih ediyor. Artan kullanımdan sonra Bitcoin’in hükümetler nezdinde değerlendirildiğini de görüyoruz. Geçen ay sonunda Tayland’da Bitcoin kullanmak yasadışı ilan edilmişti. Almanya’da durum farklı…

130425_tech_bitcoins.jpg.crop.original-original

Global finans pazarlarını etkilemeye başlayan Bitcoin’i fark eden Alman hazinesi Bitcoin’i resmi olarak tanıdığını ilan etti. Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung’a göre sanal para birimi yasallaştı ve hesap birimi olarak kabul edildi. Daha önce yaşanan bir gelişmede, Fransız finans komitesinden Frank Schaeffler sanal parayı onaylamak için hazır olduklarını ifade etmişti. İlk kez yerel bir hükümet Bitcoin’i özel para olarak kabul etti.

Bitcoin’in Almanya’da bu şekilde onay alması AB için önemli bir işaret olarak kabul edilebilir. Diğer ülkeler de benzer yolda gidebilir. Ayrıca işin kötüsü Bitcoin ile yapılan ticaretten yüzde 25’e kadar vergi kesilebileceği söyleniyor. Şimdilik Bitcoin’i kişisel amaçlarla kullananlar yani birbirine aktaranlar vergiden muaf. Böyle bir adım zaten bekleniyordu. Görüldüğü gibi vergi kaybını engellemek için atılan bir adım.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu