Games for Windows – Live kapatılıyor

Microsoft’un Windows 8 ile Windows RT sürümlerini sunmasından sonra mobil arenada Windows Phone 8 ile atağa geçtiğini ve son olarak Windows 8.1 güncellemesini hazırladığını gördük. Aynı zamanda sene sonunda satışa sunulacak olan Xbox One oyun konsoluyla ilgili hazırlıklar var. Dikkat edilirse Microsoft’un oyun çabaları büyük oranda Xbox üzerine odaklandı. Bir zamanlar çok daha popüler olan Games for Windows – Live oluşumu gözden düştü. PC kullanıcıları artık Microsoft’un sevilen oyunlarını bu platformda bulamıyor.

3_games-for-windows-live

Microsoft’tan gelen duyuruya bakılırsa Games For Windows – Live’a özel online satış mağazası ilgi görmüyor ve kapatılması şaşırtıcı olmuyor. Daha da ilginci artık kapalı hale gelen bu online marketten sonra Games for Windows – Live oluşumu tamamen ortadan kalkıyor. Resmi açıklamaya göre 1 Temmuz 2014 tarihinde servis tamamen kapatılacak. 2007’de başlayan servisle bu onaya sahip olan oyunları Live ortamında sürdürmek, Windows Phone içeren cihazlar ve Zune ile kapsamlı deneyim elde etmek mümkündü. Örneğin çoklu platform destekli Shadowrun oyununu Windows ve Xbox 360 kullanıcıları birlikte oynayabiliyordu.

Microsoft’un PC oyun dünyasına özel geliştirdiği servis doğru şekilde ilerletilemedi ve gözden düştü. Age of Empires Online gibi bazı Microsoft oyunları başka ortamlardan indirilebiliyor ama çalışabilmesi için Games for Windows – LIVE bağlantısı gerekiyor. GFWL’nin amacı PC oyun geliştiricilerine online çoklu oyuncu ve lider listesi desteği, Xbox 360 oyunları gibi başarı puanları katmaktı. Çıkan hatalar, teknik destek eksikliği, online mod için ödeme yeniliği ve sonradan kaldırılan bu gereksinim gibi sebeplerden ötürü gözden düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı