2019 Yılında Hangi Dijital Güvenlik Sorunları Öne Çıkacak?

Dijital güvenlik her yıl daha fazla önemli bir konu haline geliyor. Son bir yıl içinde Nesnelerin İnterneti, yapay zeka, bulut bilişim, botnet’ler, kuantum bilişim ve fidye yazılımları tüm dünyada en temel siber güvenlik konuları olmuştu. Görünen o ki 2019 yılında da benzer tehditler artışını sürdürecek.

Yaygınlaşan yeni teknolojiler, şirketlere yeni yetenekler kazandırırken yeni nesil tehditleri de beraberinde getiriyor. Bu anlamda siber tehditlerin üstesinden gelmek için bu konulara dikkat etmek gerekiyor. Bu yazımızda 2019’da gündemde olacak dijital güvenlik sorunlarını, kullanılacak yöntemleri ve güvenlikle ilgili öngörüleri paylaşıyoruz.

Yapay zeka öne çıkacak

Dünya çapında yapay zekâ harcamalarının 2020 yılına kadar 46 milyar dolara ulaşması öngörülürken bu büyümenin yüzde 25’i bankacılık ve finans güvenliği alanlarında gerçekleşecek. Orta Doğu ve Afrika’da 2017 yılında 37,5 milyon dolar olan yapay zekâ pazarının, 2021 yılında 100 milyon doları aşması bekleniyor.

Her ne kadar siber suçların 2021 yılına kadar dünyaya 6 trilyon dolara mal olması beklense de yapay zekâya dayalı çözümlerin küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolara kadar katkıda bulunması öngörülüyor.

Bulut güvenliği yine yükselişte

Bulut bilişimde güvenlik harcamalarının 2021 yılına kadar 3,5 milyar dolara çıkması bekleniyor. Türkiye’deki bulut hizmetlerinde yapılan harcamaların da yüzde 37,4 büyümesi öngörülüyor.

2019’da, hacker’lar giderek daha karmaşık güvenlik önlemleri alarak çalışmalarını hızlandıracak. Hacker’lar için kolay hedef olarak adlandırılan sistemlerin başında, dijital güvenlik açığı olan bulut uygulamaları geliyor.

Botnet ve fidye yazılımlar

“Robot” ve “network” kelimelerinin birleşimi olan botnet’lere, bilgisayar korsanlarının bir seferde çeşitli cihazların kontrolünü ele geçirmesine olanak veren kötü amaçlı yazılımlar bulaşabiliyor. Türkiye, içinde bulunduğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi genelindeki tüm botların yüzde 18,5’ini barındırıyor.

1.139 internet kullanıcısına düşen 1 botla Türkiye, en fazla toplam bot bulaşma oranına sahip ülke konumunda. 2019 ile birlikte sezgisel teknikler de botnet’lerle mücadelede en etkili araçlar olacak.

Geçtiğimiz yıl wannacrypt virüsünün 230.000’den fazla bilgisayara bulaşması hala etkisini koruyor. Buna benzer fidye yazılımları, 2019 yılında da siber suçlular tarafından kullanılan popüler yöntemler olmaya devam edecek. 2020 yılına kadar kurumsal saldırıların %25’inden fazlasının IoT üzerinden gerçekleşmesi ve IT güvenlik bütçelerinin %10’unun IoT’ye ayrılması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı