Samsung, Türkiye’yi Bölgenin Merkezi Yapıyor

Güney Koreli elektronik devi Samsung’un her yıl tüketici elektroniği kategorisindeki yeni ürün gamını sergilemek amacıyla MENA Bölgesi’ne (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) yönelik gerçekleştirdiği etkinliğe bu yıl, MENA Bölgesi’nin ciroda lider ülkesi Türkiye ev sahipliği yaptı. 7-8 Mart tarihlerinde Antalya’da düzenlenen Samsung Forum 2019’da, 18 ülkeden iş ortakları katılımda bulunarak, Samsung’un Türkiye’deki ve globaldaki çalışmalarını değerlendirdiler.

Türkiye, Samsung için bölgenin en büyüğü

Samsung Forum etkinliği kapsamında basın ile bir araya gelen Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim ve Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Gürsoy, Samsung Türkiye’nin dinamiklerine uygun bir şekilde kanal, ürün ve servis yatırımlarını aynı hızla devam ettiğini belirtti. Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Gürsoy ise toplantıda yaptığı konuşmada; “Samsung, Türkiye’ye verdiği önemi göstermek için bu sene 18 ülkenin katıldığı Samsung Forum toplantısını Antalya’da gerçekleştirdi. Türkiye, Samsung için çok önemli bir pazar. Aynı zamanda, MENA bölgesindeki en büyük pazar konumunda. Samsung teknolojisinin tüketicilerin yaşamını nasıl iyileştirdiğini ve onlar için yarattığı değerleri göstermek için iş ortaklarımızla Türkiye’de bir araya geldik” dedi.

En yeni ürünler sergilendi

MENA Forum 2019, Samsung’un üst düzey yöneticilerinin de katılımıyla 7-8 Mart tarihlerinde Antalya’da düzenlendi. Samsung Electronics MENA Başkanı Sungwan Myung’un ev sahipliğinde düzenlenen Samsung Forum’da; Samsung’un tüm ürünlerinin sergilenmesinin yanı sıra, MENA Bölgesi ile eş zamanlı olarak 8K QLED TV’lerin lansmanı gerçekleştirildi. Forumda sergilenen yenilikçi ürünler arasında 98 inç ekran büyüklüğüne sahip 8K QLED, Galaxy S10, Galaxy Fold, Samsung 4 Kapılı Buzdolabı, Gardrop Tipi Buzdolabı serisi, QuickDrive çamaşır makinesi ve Wind-Free klima yer aldı.

Samsung, Türkiye’de 2018’den Büyüyerek Çıktı

Türkiye’de tüketici elektroniği olarak, Samsung’un hedefleri ölçüsünde 2018 yılını büyüyerek kapattıklarını belirten Gürsoy, sektörle ilgili şu bilgileri paylaştı: “GFK verilerine göre 2018 yılında cirosal (TL) olarak TV kategorisinde pazardan 2.5 kat daha fazla büyüdük. Türkiye’de TV pazarına son 3 yıldır cirosal anlamda liderlik yapıyoruz. 2018’i de %24 pazar payı ile lider olarak kapattık. Hatta son ayda %27’ye kadar ulaştık. Üst segment modellerde 55” üzerinde %39, 75”  üzerinde %67, Ultra HD TV’lerde ise %37 pazar payına sahibiz.”

2019, yatırım ve yapılanma yılı olacak

Pazarda birçok markanın 2018 yılında yatırımlarını azalttığını, bazılarının ise Türkiye dinamiklerini, kanal ve ürün yapısını doğru analiz edemediği için pazardan çıktığını dile getiren Mert Gürsoy, Samsung olarak yatırımlarını kesmediklerini hatta kanal yapılanmasında, ürün geliştirilmesinde ve pazarda yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerinin altını çizdi. 2019 yılını yatırım ve yapılanma yılı olarak adlandırdıklarını aktaran Gürsoy, “2019 yılında, bir önceki yıla göre daha fazla büyüyerek ve Türkiye dinamiklerine uygun yapılanmamız sayesinde tüm kanallarda daha da güçlenerek, pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Özellikle taksit sınırlandırılmasının getirildiği dönemde, çeyiz kanalı diye adlandırdığımız tüketiciyi finanse eden kanaldaki iş ortağı sayımızı 15’ten 37’ye çıkardık. Kanaldaki iş ortaklarımızla yaptığımız pazarlama çalışmalarını da artırarak devam edeceğiz. Türkiye’nin dört bir yanında yeni mağazalar açmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu