HABERManşet

PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak?

PlayStation 5 çıkış tarihi

Hala etkileyici bir satış grafiğine sahip olan PS4 artık resmen raf ömrünün sonuna geliyor ve kaçınılmaz olarak PlayStation 5 ile ilgili söylentiler ve haberler de giderek artıyor. PS5’in ne zaman çıkacağına dair şu ana kadar elimize geçen somut haberleri ve inandırıcı söylentileri bir araya getirdik.

Sony şu sıralar PlayStation 5 için tasarladığı planlar hakkında ağzını sıkı tutuyor. Fakat önümüzdeki birkaç ayda kesinlikle PlayStation 5’in çıkış tarihi açıklanacak. Nereden mi biliyoruz? Sony Interactive Entertainmen Başkanı ve CEO’su Shawn Layden, Golem.de ile yaptığı bir röportajda bunu bizzat kendisi bildiriyor. Ayrıca Sony başkanı Keniçiro Yoşida, Financial Times‘a verdiği bir demeçte, şirketin yeni nesil bir konsol üzerinde çalışmakta olduğunu doğruladı.

Geçen yılın Mayıs ayında Sony Interactive CEO’su John Kodera, Wall Street Journal‘a PS5’in en azından 2021’e kadar çıkmayacağını söylemişti. Fakat, Ace Securities‘de çıkan bir haberde PlayStation 5 cihazın 2019 sonu gibi yakın bir tarihte, Xbox Two’dan önce çıkabileceği iddia edildi.

Her ne kadar PS5’den tam olarak neler beklememiz gerektiği konusunda (hatta isminin PlayStation 5 olup olmayacağından bile) emin olmasak da, kulağımıza söylentiler gelmiyor değil. Her konsol nesli geçişinde karşımıza çıkan istek listeleri, tartışmalı demeçler ve ‘sızdırılan’ aşırı derecede ikna edici görseller işte  tüm bu süreci heyecanlı kılan şeyler.

Mesela bizi en çok heyecanlandıran söylentilerden biri de, PlayStation 5 cihazının PS4, PS3, PS2 ve orijinal PlayStation oyunlarıyla geri uyumlu olması; yani konsolun oyun kütüphanesi, binlerce oyunun bulunduğu onlarca yıllık PlayStation arşivini kapsayabilir. Fakat heyecan verici söylentiler burada bitmiyor.

PlayStation 5

PlayStation 5 çıkış tarihi

Sony’den PS5’in çıkış tarihiyle ilgili herhangi somut bir bilgi gelmediğinden dolayı konsolun tam olarak ne zaman oyunculara kavuşacağını söylemek oldukça güç. Bazı analizcilere göre PlayStation 5’in çıkış tarihi 2020 ya da 2021 dolayları olabilir. Bazıları da bu tahin 2019 olabileceğini iddia ediyor. Tüm bunlar ışığında konsolun önümüzdeki üç yıl içinde çıkabileceğini söyleyebiliyoruz ve bu da maalesef oldukça geniş bir zaman aralığını kapsıyor.

Oyun sektöründe uzun zamandır analizcilik yapan Michael Patcher, GamingBolt‘a yaptığı açıklamada, PS5’in yarım nesillik bir adım olacağını ve PS4 Pro ile geri-uyumlu olacağını düşündüğünü belirtiyor. Kendisi ayrıca çıkış tarihinin “2019 ya da 2020 ama muhtemelen 2019” olacağını da tahmin ediyor.

En önemli konsol piyasalarından biri olan ABD’deki 4K TV pazarının yüzde 50’ye ulaşacağı tahmin edilen zamanla uyumlu olan böyle bir tarih mantıklı olabilir. Patcher, Sony’nin her şeyi çoktan planladığını ve yapacakları şeyleri zaten bildiklerini düşünüyor. Ayrıca Ace Securities de PS5’in bu yılın sonu gibi oldukça yakın bir tarihte çıkabileceğini iddia ediyor.

Kısa süre önce söylediklerine açıklık getiren Patcher, Sony’nin PlayStation 5 konsolunu muhtemelen 2020’de piyasaya süreceğini belirtti. Patcher ayrıca PS4 Pro modelinin baz PlayStation modeli haline getirileceğini ve ona göre fiyatında indirim yapılacağını da ekliyor.

Kotaku‘dan Jason Schreier tarafından geçenlerde yayınlanan bir başka haber de bunu doğrular nitelikte. Pek çok oyun geliştiricisiyle görüşen Schreier, muhtemel çıkış tarihiyle ilgili sorduğu sorulara çoğunlukla 2020 cevabını aldığını bildiriyor.

Başa dön tuşu