Sabit Disk Arızası Nasıl Anlaşılır, Neler Yapmak Gerekir?

Sabit disk arızası nasıl anlaşılır? Bozulma belirtileri nelerdir? Bu yazımızda bir sabit disk bozulurken ne gibi sinyaller verir, tedbir olarak neler yapmalısınız gibi sorulara yanıtlar veriyoruz.

En değerli verilerinizi, çocuğunuzun en önemli anlarına ait fotoğraf ve videoları, iş evraklarınızı ve bunlara benzer paha biçilemez dijital dosyalarımızı depoladığınız sabit diskiniz bozulursa ne yapacağınızı düşündünüz mü? Sabit disk arızası herkes için bir kabus anlamına geliyor.

Sabit disk arızası işaretleri iyi gözlemlenmeli ve müdahale edilmelidir. Bilgisayar disklerinizin sağlığı sizin için kurtarılamaz zararlar açısından çok önemli. Bu kabus gibi senaryo umarız hiç gerçekleşmez.  Aslına bakarsanız çoğu sabit disk bozulmalarında donanım önceden imdat çağrıları gönderiyor fakat kullanıcılar ne yazık ki bu belirtileri anlayamadığı için zaman içinde müdahale edilmeyen disk artık kurtarılamayacak duruma düşüyor.

sabit disk arızası

Tuhaf seslere dikkat edin

Belirti: Bozulmak üzere olan diskiniz öncelikle sesiyle size yardım çağrılarında bulunur. Olağan dışı sesler en önemli bozulma belirtisidir. Yoğun tıkırtılar ve uzayan cızırtı sesi en sık karılaşılan bozulma belirtisi olarak görülebilir. Disk kafalarının, plakalarının ve motorunun hasar gördüğü durumlarda bu sesleri duyarız.

Tedbir: Böyle bir durumla karşılaşınca ilk yapmanız gereken derhal bilgisayarı kapatıp elektrik bağlantısını kesmek. Sonrasında teknik servis desteğiyle diskinizdeki tüm verilerin yedeğini başka bir diske taşımak.

İşletim sisteminin yavaşlaması

Belirti: Bilgisayar kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden biri, zaman geçtikçe bilgisayarlarının yavaşlaması. Fakat bu durum diskinizle ilgili acil bir duruma da işaret ediyor olabilir. İşletim sisteminizin çok ağır açılması, yazılımların yavaş işlem yapması da sabit disk sorunlarının belirtileri arasında yer alıyor. Böyle durumlarda “check-disk” gibi sektör tamiratı yapan araçlar kullanmak sorunu daha da büyütebilir.

Tedbir: Sisteminizdeki gereksiz yazılımları, arka planda çalışan açık uygulamaları, sistemi yoran araçları kaldırarak sisteminizin durumunu kontrol edin. Diskinizden kaynaklı olabilme ihtimaline karşı yedekleme yapın.

Dosyaların kendiliğinde silinmesi

Belirti: Diskteki bozulma emarelerinden bir tanesi de dosyaların gizemli biçimde kaybolması. Daha dün bu klasörün içinde olduğundan eminim diyorsanız, sabit diskiniz bozulmak üzere olabilir.

Tedbir: Derhal mevcut dosyalarınızı fakrlı bir diske yedeklemeli ve kaybolan dosyalarınız çok önemliyse bir veri kurtarma merkezine gitmelisiniz.

Bilgisayarın sabit diski görmemesi

Belirti: İşletimi sisteminiz diskinizi görmüyorsa acil durum var demektir. Diskiniz kısmen veya tamamen bozulmuş olabilir.

Tedbir: Diskinizi işletim sisteminden ayırarak yedek disk olarak açabiliyorsanız açıp verilerinizi yedekleyin. Böyle bir imkanınız yoksa hiç zaman kaybetmeden sabit diskinizi bir veri kurtarma merkezine götürün.

İşletim sisteminin sık sık kilitlenmesi

Belirti: Bilgisayarınız sık sık donup kalıyor mu? Kurduğunuz yazılımlardan veya virüslerden kaynaklı olabilir. Fakat sabit disk arızası da kilitlenmelere sebep olur. Bu ihtimali göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Tedbir: Diskinizin içindekileri derhal başka bir yere yedekleyip gerekli tedbirleri aldıktan sonra diskinizi değiştirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı