Yüzme İçin Gerekli Malzemeler

Hem yaz hem de kış sporu olan yüzmeye yeni başlayanlar yüzme için gerekli malzemeler konusunda bilgi sahibi olmak ve ihtiyaçları olacak tüm malzemeleri bulundurmak isterler. Eğer siz de onlardan biriyseniz, bu makale sizin için.

Stilinizi geliştirmek için bir kapalı havuza yazıldınız ya da çocuğunuzun yüzme öğrenmesi için onu bir kulübe kaydettirdiniz. Belki de yaz öncesi performansınızı arttırmak için sık sık idman yapmaya başladınız. Her ne amaçla olursa olsun yüzmeye başlamadan önce sahip olunması gereken bazı malzemeler var. Eğer havuza giderken alınacaklar konusunda donanımlı olur ve ihtiyacınız olanları yanınızda bulundurursanız, yüzme keyfinizin katlayacağından emin olabilirsiniz.

Havuza giderken neler alınır ?

Havuza giderken neler alınır ve bu malzemeler nasıl seçilmeli konusunda kafa karıştıran bir çok bilgi mevcut. Ancak temel olan yüzme havuzu için gerekli malzemeler listesi çok fazla değişkenlik göstermemekte. 

Mayo / bikini

Şüphesiz ki yüzme çantasında neler olmalı sorusunun ilk cevabı mayo.Kadınlar için tercihe göre mayo ya da bikini, erkekler içinse şort ya da mayo. Yüzerken giyeceğiniz model tamamen size kalmış. Ancak tam performansla yüzmek istiyorsanız, yüzücüler için özel olarak geliştirilmiş modelleri tercih etmenizden yanayız.

Eğer yüzme öğrenmek için özel bir ders alacaksanız bu sırada dikkatinizi dağıtmayacak, atlayışlar sırasında açılıp düzeltilme gereksinimi yaratmayacak türdeki mayo veya bikinileri tercih etmenizi öneririz. Özel üretilmiş yüzme için mayo çeşitlerinden seçmenizi öneririz.

Bone

Birçok havuzda yüzerken bone kullanmak zorunlu bir kuraldır. Bu, saçlarınızın havuza dökülmesini önlemek adına bir gerekli bir tedbir. Ayrıca bone kullanımının sizin için de pek çok faydası var. Saçlarınızı klorun yıpratıcı etkisinden bone ile koruyabilirsiniz. Rahat bir yüzme için bone kullanmak aynı zamanda yüzdükten sonra ıslak saçlarla güne devam etmek istemeyenlerin de tercihlerinden. Bu yüzden bone, olmazsa olmazlardan biri diyebiliriz. 

Bone seçerken başınızın ölçülerine uygun ölçüde olanı aldığınızdan emin olmalısınız. Fazla sıkan bir bone baş ağrısına ve rahatsızlığa sebep olurken, bol bir bone de yüzme sırasında bonenin baştan çıkmasına sebep olacaktır.

Yüzücü gözlüğü

Yüzme antrenmanlarını havuzda yapacağınızı baz alarak havuzun temizliği için kullanılan klora karşı göz sağlığına dikkat etmekte fayda olduğunu hatırlatmak isteriz. Yüzme öğrenmek için gerekli malzemeler arasında yer alanlardan biri de yüzücü gözlüğüdür. Eğer su altında gözlerinizi açık utmaya alışık değilseniz, yüzücü gözlüğü ile yüzerken gözleri açık tutabilirsiniz ve böylece performansınızda bölünme yaşamazsınız. Gözlüğünüzü seçerken tercihinizi profesyonel markalardan yana kullanmanızı öneririz.

Kulak tıkacı

Yüzme havuzu suyunun kulağa kaçmasını engelleyen kulak tıkaçları da yüzme için gerekli malzemeler listesinin başlarında geliyor. Kulak tıkaçları basınçla oluşan kulak ağrılarını önlemek için birebir. Konforlu bir yüzme seansı yaşamak ve sonrasında rahat etmek için kullanılması öneriliyor. Çocuklar ve yetişkinler için farklı boylarda üretilen kulak tıkaçlarından iki çift bulundurmakta fayda var.

Yüzücü tahtası

Yüzmeyi yeni öğrenenler için önerilen araçlardan biri olan yüzücü tahtası, bacak ve kol egzersizleri yaparken kullanılıyor. Suya batmayan yüzücü tahtaları, yüzmeyi öğrenmekte olan çocuk ve yetişkinlerin kendilerini güvende hissetmesi için tercih edilebilecek bir aparat. 

El paleti

Yüzerken kol kaslarınızı daha fazla çalıştırmak, aynı zamanda performansınızı arttırmak istiyorsanız el paleti gibi ekstra aksesuarlar kullanmakta fayda var. Ancak dikkat edilmesi gereken, paletlerin profesyonellerce kullanılması. Yüzme paleti yaygın olarak eller için değil ayak için kullanılan bir alet olsa da, özellikle yeni başlayanlar için oldukça kolaylık sağladığı kesin.

Terlik – havlu

Hem denize giderken ne alınır hem de havuza giderken ne alınır sorusunun ortak cevabı şüphesiz terlik ve havlu olacaktır. Diğer sporlarda olduğu gibi yüzmede de hijyen sağlamak için kendinize ait ürünleri kullanmak oldukça önemli. Bu yüzden yüzmeye giderken hazırladığınız çantaya duşta ve havuz kenarında giyeceğiniz terlikleri ve duş sonrası kullanacağınız havluyu da yerleştirmelisiniz.

Denize giderken yanımızda olması gerekenler

Havuza giderken ihtiyacımız olacaklara ek olarak açık alanda ihtiyaç duyabileceğimiz gereçleri de unutmamak gerekiyor. Eğer deniz çantası hazırlıyorsanız güneş kremi, güneş gözlüğü, şemsiye gibi detayları unutmamanızı öneririz. Denize giderken ne giyilir sorusu da tamamen sizin zevkinize göre değişkenlik gösterecek bir seçimdir.

Yüzme Teknikleri Nelerdir? yazımız da ilginizi çekebilir!

Başa dön tuşu