DİĞERYAPAY ZEKA

4 yaşındaki çocuk kıvamındaki yapay zeka

Bilimkurgu filmlerde gördüğümüz dinleyip sesli yanıt veren akıllı sistemler ile robotlarda karşımıza çıkan yapay zekanın gerçek olması için epey zaman var. Bilgisayarlarda hesaplama gücü hayli yüksek ama mantık yürütme ve beyin simülasyonu ayrı bir mesele. Yapay zekayla ilgili araştırmalarda sürekli ilerlemeler elde ediliyor. Aslında emekleme sürecinden bebek adımlarına geçildi. Şikago’daki Illinois Üniversite’sindeki araştırmacıların ConceptNet 4 çözümü hayli iddialı.

aimovieposter_610x343

Daha net biçimde ifade etmek gerekirse bebek adımlarından sonra 4 yaşındaki çocuğun zekasıyla kıyaslanabilecek bir yapay zeka sistemi elde edildi. ConceptNet 4 işte bu yüzden adında 4 rakamını içeriyor. Sistemle gerçekleştirilen IQ testinde alınan sonuç, dört yaşındaki çocuğun aldığı sonuca benzer. MIT tarafından geliştirilmiş olan ve UIC takımı tarafından eğitilen yapay zeka sistemine okul ve okul öncesi eğitim bilgileri aktarılmış.

İşin ilginci test tekrarlandığında yapay zeka çok farklı sonuçlar elde edebiliyor yani tam bir kararlılık sağlanmış değil. Bir çocuk bu şekilde farklı sonuçlar alsaydı sağlık sorunu olduğu düşünülebilirdi. Kelimeler konusunda çok iyi olan ve benzer cisimleri hemen algılayabilen sistem en çok “neden” sorusunun cevabını verirken tutarsız hale geliyor ve karar veremiyor. Bu çalışmalar devam edecek ve sistemin daha iyi sonuç vermesi, 8 yaşındaki çocuk kapasitesine erişmesi için efor sarfedilecek.

Başa dön tuşu