Android’e her gün 1 milyondan fazla yeni kullanıcı geliyor!

Yalnızca birkaç ay önce Google yöneticilerinden Andy Rubin, her gün 900.000’den fazla Android işletim sistemli cihazın kullanılmaya başlandığını bildirmişti. Artık 1 milyon barajı çoktan aşılmış durumda.

Haziran 2011’de, her gün 500.000 yeni cihaz kullanılmaya başlanıyordu. 2010’da ise bu rakam yalnızca 100.000 cihazdan ibaretti.

Geçtiğimiz günlerde ise Google’dan Eric Schmidt, Motorola’nın basın etkinliğinde her gün 1.3 milyondan fazla yeni Android’li cihazın kullanıma açıldığını bildirdi.

Gingerbread hâlâ birinci

Dünyada şu an yaklaşık 500 milyon Android cihazı bulunuyor, diyor Schmidt. Ve akıllı telefonlar tabletlerden fersah fersah önde. Aslında 1.3 milyon yeni cihazdan yalnızca 70.000’i tablet.

Ve Android platformu içinde de farklı işletim sistemleri mevcut. Bu işletim sistemlerini aşağıda yayınladığımız ve developer.android.com ‘a ait olan grafikte görebilirsiniz.

Resmî Android forumlarında yayınlanan bu istatistîkî grafiğe göre Android 2.3 Gingerbread, diğer Android sistemlere fark atmış durumda, pazarın %57.5’ine sahip.

Gingerbread’in hemen ardından, %20.9’luk bir dilime sahip olan Android 4.0 Ice Cream Sandwich geliyor. Android 2.2 Froyo ise hâlâ %14’lük bir paya sahip.

Eski sistemlerin bu kadar popüler olduğu gerçeği, yakında değişebilir. Zira geçtiğimiz günlerde Motorola tarafından duyurulan telefonlarda Ice Cream Sandwich öne çıkıyor. Ayrıca Amazon Kindle Fire’da da Android kullanıldığından, bu cihazların yukarıdaki grafiği değiştirmesi kaçınılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı