CES Özel: H.265 Geliyor

Gün geçtikçe izlediğimiz videoların da kalitesi artıyor. 4K TVlerin, OLED ekranların gösterildiği, hatta bazıların 8K TVleri gösterdiği CES’te bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Geleneksel TV anlayışı için durum böyle, peki streaming videonun geleceği nasıl?

Sony-4K-ces-2013-2

H.265, diğer adıyla High Efficiency Video Coding (HEVC) (Yüksek Verimli Video Kodlaması) formatı, internet üzerinden aktarılan videoların daha yüksek olması ve aynı zamanda daha düşük bantgenişliği üzerinden aktarılmasını sağlayacak.

Bu standardın onaylanmasından sonra ise içerik sahibi yayıncıların çok daha yüksek çözünürlüklü video dosyaları yükleyeceğine inanılıyor.

H.265, 4K gibi video akışlarının günümüzdeki 1080p videoların boyutuna indirerek aktarılmasını sağlayacak. Ayrıca bu görüntü formatı geleneksel televizyon yayınlarında da kullanılabilecek. Durum böyle olunca, H.265’in geleneksel televizyon ağlarının desteğini almaması için bir neden yok.

H.265 ile kodlanan videolar başlangıçta çeşitli yazılımlar aracılığıyla gösterilecek. Ancak zamanla  decoding’in yazılım üzerinde değil de, donanım bazında gerçekleşeceği düşünülüyor. Tabii bu da daha iyi bir performans ve daha uzun batarya ömrü sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı