Chandler ile organize olun

Not alma ve organizasyon yazılımı Chandler’la hayatınızı organize edin.

Chandler adlı bu masaüstü “organizasyon” yazılımı aslında Microsoft Outlook’a ücretsiz bir rakip olarak düşünülmüş. Yazılımın geliştirilmesi altı yıl sürmüş ve sahip olduğu özelliklere bakılırsa bu süreye değdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu ücretsiz not alma yazılımını zamanınızı yönetmek için, online fonksiyonunu da planlarınızı arkadaşlarınızla paylaşmak için kullanabilirsiniz. Chandler, verilerinizi iCalendar (ICS) ve Chandler (CHEX) formatında içeri almanıza ve dışarı vermenize de izin veriyor.

Yazılımı http://chandlerproject.org adresinden ücretsiz indirebilirsiniz.

Hayatınızı organize edin

Chandler’ın arabirimi ilk etapta biraz karmaşık görünebilir ama aslında kullanımı çok kolaydır.

 1. Chandler’a yeni öğe eklemeden önce o öğe için bir kategori seçmeniz gerekir. Varsayılan seçenekler İş (Work), Ev (Home), Eğlence (Fun) ve ABD Tatilleri (U.S. Holidays)’dir. Yeni bir kategori oluşturmak için soldaki kutuya sağ tıklayıp New Collection’ı seçebilirsiniz.
 2. İlgili koleksiyonu seçtikten sonra notunuzu, etkinliğinizi, hatırlatmanızı ya da yapılacak işinizi en üstteki “Create a new note.” yazılı Hızlı Giriş çubuğuna yazın. Notunuz alttaki listeye eklenecektir. Tüm yeni öğeler yanlarında yeşil bir düğmeyle Şimdi (Now) bölümünde görünür.
 3. Listeden bir öğe seçtikten sonra sağdaki bölmeye notlarınızı yazabilirsiniz. Öğenin başlığına tıklayarak başlığı değiştirebilirsiniz. İsterseniz Alarm kutusundan Custom’ı seçip bir tarih ve saat girerek alarmı kurabilirsiniz. Alarm vakti geldiğinde bir hatırlatma penceresiyle uyarılırsınız.
 4. Etkinlikleri takvim üzerinde görmek için bir tarihe çift tıklayın. Ay görünümüne geçmek için ayın başlığına tıklayın. Bir koleksiyondaki etkinliğin başka bir koleksiyonla çakışıp çakışmadığını görmek için farenizi renkli koleksiyon simgelerinin üzerine götürün. Üzerine geldiğiniz simge bir onay işaretine dönüşecektir. Bu simgeye tıkladığınızda mevcut etkinlikler takviminize eklenir.
 5. Yeni bir etkinlik oluşturmak için takvimdeki boş bir yere çift tıklayabilirsiniz. Bu işlem, etkinliği o an seçili koleksiyona ekleyecektir. Sağ taraftaki bilgileri önceden yaptığınız gibi doldurmayı unutmayın. Önceki görünüme geri dönmek için sol üst köşedeki All (Tümü) düğmesine tıklayabilirsiniz.
 6. Bir öğenin durumunu o öğenin sağındaki renkli düğmeye tıklayarak değiştirebilirsiniz. Tıklamanız sırasıyla Şimdi (yeşil), Sonra (sarı) ve Bitti (gri) arasında değişiklik yapacaktır. Bir öğenin durumunu değiştirmeniz onu otomatik olarak başka bir bölüme taşımaz. Bunun için Hızlı Giriş çubuğunun sağındaki Clean Up (Temizle) düğmesine tıklamanız gerekir.
 7. Ücretsiz bir Chandler Hub hesabına kaydolursanız planlarınızı online ortamda paylaşabilirsiniz. Bunun için Share menüsünden Publish’i seçin. Hesabınızı ayarlamak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Evet’e tıkladıktan sonra “Sign up here” yazan linke tıklayıp bilgilerinizi girin. Hesabınızı açtığınızda size arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz iki link verilir: Bunlardan birisinin sadece okuma izni, diğerininse hem okuma hem yazma izni olacaktır.

Önemli noktalar

 1. Görünüm menüsü
  Calendar (Takvim) seçeneğini seçtikten sonra istediğiniz görünümü seçin. Görünümünüz haftalık, günlük ya da çok haftalık olabilir. Ayrıca gelecek veya geçmiş haftaya, belirli bir tarihe ya da bugüne atlayabilirsiniz.
 2. Takvim
  Bir koleksiyon seçtikten sonra bu düğmeye tıklayarak haftalık/günlük planlayıcıyı açabilirsiniz.
 3. Arama
  Hızlı Giriş çubuğu arama yapmak için de kullanılabilir. “/f sorgu” yazıp enter’a basarak arama sonuçlarına ulaşabilirsiniz.
 4. Etkinlik gönder
  Bir etkinliği bir arkadaşınıza göndermek için adres simgesine tıkladıktan sonra “to” satırına arkadaşınızın e-posta adresini girin. “Create an outgoing mail account” seçeneğini seçip e-posta hesabınızı ayarladıktan sonra mesajınızı göndermek için yeşil oka tıklayın.
Başa dön tuşu