Pardus 2008.1 Beta duyuruldu

ImagePardus ekibi 2008 sürümünün hemen ardından yeni özelliklerle donatılan ve bildirilen hataların çözümünü içeren Pardus 2008.1 sürümünün betasını duyurdu. Bu beta ile yeni özelliklerin yanı sıra çalışan CD'ye de merhaba diyoruz.

Pardus 2008 Sürüm Yöneticisi olan Ekin Meroğlu'nun duyuru listesine gönderdiği mesaja göre Pardus 2008.1 Beta bugün Pardus FTP sunucularında yerini aldı. Kurulan CD'nin yanı sıra bu sürüm bir de KDE 3 serisi tabanlı bir çalışan CD'yi de kapsıyor.

Pardus 2008.1 ile yeni gelecek özellikleri ise şöyle sıralamak mümkün:

  • KDE Masaüstü ortamının son kararlı sürümü KDE 3.5.10
  • Linux çekirdeğinin 2.6.25 serisinde yer alan son kararlı sürüm 2.6.25.16
  • İsveççe dil desteği
  • Çomar'ın yeni sürümü ve geliştirilmiş yetenekleri ile beraber yeni ağ yöneticisi

Pardus 2008.1 ile gelen yeni ağ yöneticisi beraberinde birçok yeni özelliği getiriyor. Bu özelliklerin en çok dikkat çekeni şüphesiz internet paylaşım modülü olacak. Bu modül sayesinde ağ bağlantılarınızın biri aracılığı ile yaptığınız internet bağlantısını diğer ağ bağlantınıza paylaştırmanız mümkün olacak.

Diğer bir yenilik ise kablosuz ağ kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor. Yeni ağ yöneticisi geliştirilmiş bir 802.1x bağlantı desteğine sahip. Kablosuz ağ kullanıcıları bu desteğin yanı sıra bundan sonra ağ yöneticisini kullanarak ad-hoc (iki kablosuz bilgisayar arasında) bağlantı kurabilecekler. Bu sayede kablosuz cihazlar herhangi bir ağa ihtiyaç duymadan kendi aralarında veri paylaşabilecek.

Bu yeniliklerin yanı sıra Pardus 2008 temel özelliklerini de ihmal etmiyor. Tüm masaüstünü kapsayan Türkçe yazım denetimi, internet, çoklu ortam, ofis ve grafik araçları ve özgün teknolojileri ile Pardus 2008.1'de tüm ihtiyaçlarınızı tek bir CD ile çözmeyi kendine amaç ediniyor.

Her deneme sürümünde belirtmekte fayda olduğu gibi bu sürümünde beta sürümü olduğunu hatırlatmak fayda var. Her ne kadar Pardus ekibi sürümün kararlı olması için son derece çaba sarfetmiş olsa bile tespit edilemeyen bazı hatalar sisteminizin kararlı çalışmasını engelleyebilir. Bu yüzden bu sürümü kurarken sizin için önemli olan bilgileri yedeklemenizi öneririz.

Pardus 2008.1 beta sürümüne kurulan cd için buradan çalışan cd sürümü için buradan ulaşmanız mümkün.

Başa dön tuşu