Sigara kaçakçılığına teknolojik önlem

Devletimizin gözü aydın! Sigara kaçakçılığından doğan vergi kaybını önlemeye yönelik Amerika’da kullanılmaya başlanan teknolojik bir çözüm, benzeri problemleri yaşayan Türkiye’ye de örnek teşkil edebilirmiş.

Xerox ve OpSec tarafından geliştirilen holografik bandrol ve elektronik takip sistemi, tütün mamüllerindeki milyarlarca dolarlık vergi kaybını azaltmayı amaçlıyor. Kurulan sistemle tüketiciler kullanmış oldukları ürünün orjinalliğini sigara barkodunu akıllı cep telefonlarına okutarak denetleyebiliyor.

SecureITT (Güvenli Akıllı Vergi Etiketi ) adı verilen bu çözümü Xerox, sahtecilikle mücadele konusunda uzmanlaşmış OpSec Güvenlik isimli bir şirketle beraber, Xerox’un Amerika Webster’daki AR-GE laboratuvarında geliştirdi. SecureITT çözümü, sigara paketlerinde kullanılan bandrol etiketlerinin, elektronik olarak takip edilebilen holografik bir damga ile basılması esasına dayanıyor.

Geliştirilen teknolojide ayrı bir barkod okuma cihazına ihtiyaç duyulmuyor. Kaçak ve yasal olmayan sigaraların takibi ve denetimiyle birlikte; vatandaşların da içtikleri sigaraları kontrol edip, gördükleri usulsüzlükleri ilgili mercilere ileterek katılmalarına imkan veriyor. Yetkili denetim elemanları ve/veya vatandaşlar sigara ve tütün mamullerinin bandrollerine basılacak 3 boyutlu QR kodlu halografik görüntüleri; akıllı cep telefonlarına, tablet bilgisayarlarına, laptoplara taratıp okutarak, ürünün yasallığı ile ilgili bilgileri kontrol edebiliyor.

Ne diyelim, vergilendirilmiş kazanç kutsal(!)dır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı