Sonunda anti-bakteriyel cam da çıktı

Akıllı telefonlar ve tabletler her yanı sarında dokunmatik ekran üretimi arttı. Ardından kırılmaz Gorilla kaplamayı geliştiren Corning firmasının yükselişi başladı. Firma bu kez başka bir noktaya dikkat çekmek istiyor. Dokunmatik ekranların yüzeyi binlerce bakteriye ev sahipliği yapıyor. Buna çare olarak anti-bakterik cam iyi olmaz mıydı? Yeni geliştirilen Gorilla Glass 3’ün özel versiyonu bakterilere dur diyor.

CorningAntimicrobial_620x350

Geçen sene gerçekleşmiş CES 2013 sırasında bu duruma dikkat çekilmişti. Corning firması bakterileri yok eden bir teknoloji üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Sık kullanılan bir çözüm olan gümüş iyonları eklenerek bilinen belirli bakterilerin yüzde 99.9’u elimine edilebiliyor. Parmak izleri hala can sıkıcı olmaya devam ediyor ama en azından ekrana dokunanlardan ötürü hastalık bulaşma riski düşüyor.

Hastane ortamında gümüş iyonu pahalı ve çözüm ama cam içine yerleştirildiğinde çok az kullanıldığından telefon başına maliyet artışı 0.5 dolarda kalıyor. CES 2014 sırasında sunum yapan Corning, ekranlardaki maddeleri ölçtü ve azaltma yollarını açıkladı. Anti-bakterik camın bu maddeleri uzaklaştırması birkaç saat alabiliyor. Acaba bu tür özel camların kullanılması günlük yaşamı iyileştirebilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı