Thinkpad efsanesi yirmi yaşında

Lenovo, ThinkPad ürün ailesinin 20’inci yaşını kutluyor. Japon mutfağına özel Bento-Bako kutusundan ilham alınarak tasarlanan ve IBM çalışanlarına üzerinde “Think” yazan hediye deri ajandalardan esinlenerek adına “ThinkPad” denilen seri, 20 yıla 20 çarpıcı özellik de sığdırmış. 

İlk üretilen orijinal ThinkPad aslında bir yazı tahtası tableti şeklinde tasarlanmıştı. 1992 yılında tanıtılan ThinkPad 700t, kullanıcıların üstüne yazı yazabilmeleri amacıyla düz ve tek parça olarak tasarlanmış; aynı zamanda yanında bir de kalemiyle pazara sunulmuştu. Oldukça tanıdık geliyor değil mi?

Yıllar içinde gelişen ThinkPad cihazlar, 20 yıl içinde tam 76 milyon adetlik satışla dünyada bir rekor kırdı. Everest Dağı’nın yüksekliğine erişen ilk dizüstü bilgisayar olan ThinkPad, deniz seviyesinden 15 bin fit yukarıda, yüzde 95 nem oranında, şok darbelere rağmen, 60 derece sıcaklıkta ve -20 derecede soğuklukta bile çalışabilmeyi başardı. ThinkPad, aynı zamanda “Uluslararası Uzay İstasyonu” yolculuğuna çıkan ilk dizüstü bilgisayar oldu. Uzay görevlerinde birden çok ThinkPad dizüstü bilgisayar kullanıldı. Amerika Uzay Mekiği ile 2 Aralık 1993’te Hubble Uzay teleskopunu onarmak için Shuttle Endeavour’s ile uçan da ThinkPad oldu..

ThinkPad dizüstü bilgisayarları, güvenilirlik ve güçlü tasarım kalitesiyle de askeri testlerde yer alan sekiz koşulu karşılamayı başararak, askeri testlerden geçebilen tekdizüstü bilgisayar olma özelliğini de elde etti. ThinkPad serisi, aşırı titreşim, toz, baskı, nem, ısı ve toza karşı dayanıklı olduğunu kanıtladı. ThinkPad T400s ise 2009 yılında 26 bin tonluk bir kamyon tarafından ezildiği halde, bu işkenceden sağ çıkmayı başardı.

1999 yılında ThinkPad, piyasadaki en küçük dizüstü bilgisayar oldu. Standart çıkışlarla ağırlığı 1.35 kilogramdan az olan cihazın klavyesi ile piyasadaki diğer cihazlardan sadece yüzde 5 oranında küçüktü. 2009 yılında tanıtılan, ThinkPad W700ds ise pazarın ilk çift ekranlı mobil iş istasyonu olarak tanındı.

ThinkPad’in yirmi yıllık serüvenini http://www.thinkpad20yasinda.com/ adresinden izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı