Amerika’ya “Siber 11 Eylül” uyarısı

Eski NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) yöneticisi John McConnell, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda ülkenin banka sistemi, elektrik şebekesi ve diğer önemli altyapı sistemlerini hedef alacak, “11 Eylül saldırılarının siber karşılığı” bir saldırının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Clinton döneminde Ulusal Güvenlik Ajansı yöneticiliği, Bush ve Obama dönemindeyse Ulusal Haber Alma yöneticiliği yapmış olan McConnell Financial Times’a yaptığı açıklamalarda, bu tür bir saldırının ülkenin bankacılık sistemi ve elektrik şebekesi benzeri önemli altyapı sistemlerini çökertebileceği uyarısında bulundu: “11 Eylül konusunda gerekli uyarıları almıştık. Dünya Ticaret Merkezi’nin yıkılması olayının siber karşılığı olacak saldırıyı öylece bekleyecek miyiz?”. McConnell, sözünü ettiği saldırılarının benzerlerinin şu an gerçekleşmekte olduğunu, bu yıl başında yapılan ve Suudi Arabistan petrol şirketi bilgisayarlarının üçte ikisini işlemez hale getiren saldırının buna örnek olduğunu da belirtiyor.

Amerikalı yetkililer, Suudi Arabistan’ın Aramco ve Katar’ın Rasgas firmalarına yönelik siber saldırıda kullanılan Shamoon virüsünün ardında İran’ın parmağı olduğunu iddia etmişlerdi. Ekim ayındaysa Savunma Bakanı Leon Panetta, Amerika’nın “siber Pearl Harbor” tehdidiyle karşı karşıya olduğunu iddia etmişti.

Bu iddiaların ne kadar gerçeği yansıttığı bilinmese de kesin olan bir şey var ki o da bu açıklamaların, gün geçtikçe daha çok saldırıya uğrayan ve yara almakta olan internet özgürlüğü açısından pek de hayırlı sonuçlar doğurmayacağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı