Windows 8’in ARM işlemci destekli versiyonu akıcı çalışıyor

Resmi duyuru gelmemiş olsa da çok sayıda kaynak tarafından doğrulanan bilgiye göre gelecek nesil Windows 8 işletim sisteminin ARM işlemci versiyonu çalışır durumda. Bu hamleyle birlikte tablet bilgisayar arenasında Windows dönemi başlayacak. Android ve iOS karşısında ne derece ilgi göreceği merak konusu.

Büyük üreticilerin üst seviye donanımlı tablet bilgisayarlarında denemeleri yapılan Windows 8 ARM sürümü akıcı biçimde çalışıyor. ARM tablet işlemci uyumlu Windows 8 sürümü gelecek aydan itibaren yazılım geliştiricilere sunulacak. Ekim ayındaki dedikodularda Windows 8’in ARM ile verimli çalışamadığı ifade ediliyordu ama korkulan olmadı ve kararlı hale getirildi. Windows 8’in daha uygun fiyatlı ARM işlemciyle çalışabilmesinin anlamı son kullanıcıların daha ucuza mobil Windows deneyimi yaşayabilecek olması.

Intel işletim sistemli ultrabook’lar bu sene ön plana çıkıyor ve netbook’ların düşüşü sürüyor ama ultrabook’lar en az 900$ civarında. Daha önceki bilgilere göre Windows 8’in ARM uyumlu versiyonu markete daha sonra girecekti. Bugünlerdeyse Intel ve ARM uyumlu Windows 8 paketlerinin aynı anda sunulabileceği konuşuluyor. Texas Instruments, Qualcomm, NVIDIA gibi ARM işlemci üreticileri Windows 8 ile denemeler yapmakta. Intel’in açıklamasına göre Windows uygulamaları ARM işlemcili tabletlerde çalışmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu