DİĞER

2007'nin ilk yarısı için BitDefender'ın malware raporu

ImageTemmuz ayında global ödül kazanan antivirus yazılımı ve veri güvenliği çözümü olan BitDefender, Top 10 kötücül yazılım tehditlerini açıkladı. Ocak ayı ile Haziran sonunda BitDefender laboratuarları tarafından saptanan temel tehditler, trojanlar ve toplu e-posta atan zararlılar (mass mailer) olarak görünüyor. 2007'nin en önemli tehtidi PEED trojanıydı ve bu trojanın değişik türevleri tüm tehditlerin %30'undan fazlasını tutuyordu.

Generic (soysal) davranış tabanlı trojan imzası ile Top 10 listesinde ikinci gelen trojan ile, trojanların bu yılın en popüler kötücül yazılımları olduğu kanıtlandı. Trojanlar gibi davranan değişik kötücül yazılım parçaları olan davranış-tabanlı trojanlar, proaktif bir şekilde bir isim veya belirli bir imza hazırlanmadan saptandılar ve bloklandılar.Bu proaktif davranış tabanlı saptamalar, toplam saptananların %21.4'ünü oluşturmaktadır.

Bitdefender laboratuvarları tarafından saptanan dikkate değer bir diğer kötücül yazılım olan Win32.Sality.M, listedeki tek gerçek virüstür. Bagle virüsü 2007'nin listesinde olmamasına rağmen, Bagle toplu epostacısını bir vektörü olarak kullanan çok tehlikeli bir polymorphic virüs yayılmaya devam etmektedir.

2007 yılı ilk yarısı için BitDefender Top 10 kötücül yazılım listesi:

Image

(Not: BitDefender'in 2007 Top 10 kötücül yazılım listesinde bulunanlar toplamda görülen virüslerin %66.01'ini oluşturmaktadır.)

Bitdefender laboratuvarları şefi Viorel Canja'nın açıklamasına göre Top 10 listesindeki Virüslerin trojanlarla kademeli değişimi, veri güvenliğine enteresan bir boyut getirdi. Canja'nın açıklamaları şöyle devam etti: "Her ne kadar toplu epostacıların popülaritesi yavaşça azalıyorsa da, türevleri hala mevcut ve bunlar küçük işyerleri ve tüketicilerin bilgisayar sistemleri için çok gerçekçi riskler teşkil etmektedir. Kötücül yazılımların ve türevlerinin problem haline dönüşmeden saptanması ve korumasıyla BitDefender, kullanıcılarını koruma taahhütünü sürdürmeye devam etmektedir."

Saptanan en son kötücül yazılımlar için daha fazla detaya Bitdefender'ın korunma portalından ulaşabilirsiniz: http://www.bitdefender.com/site/VirusInfo/realTimeReporting/

                                                                                        

Başa dön tuşu