3. BİLMÖK sona erdi

ImageTürkiye'de ve dünyada son zamanların en gözde mesleklerinden biri olan Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri, PCnet'in sponsor olduğu üçüncü Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi kapsamında 12 – 15 Nisan 2007 tarihlerinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde bir araya geldi. Türkiye'nin dört bir yanındaki 40 üniversiteden gelen 180 bilgisayar mühendisliği öğrencisini Eskişehir'de buluşturan etkinlik üç gün boyunca yoğun bir içerik ve gündem ile devam etti.

Açılış konuşmalarını ev sahibi kulüp Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri Kulübü başkanı Özer Çelik, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Nihat Adar, Mühendislik Mimarlık Fakültesi dekanı Prof.Dr. Adnan Konuk ve Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Kelam Ulusaler'in yaptığı kongrede; Eskişehir Osmangazi, Başkent, Gazi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitelerinin bilgisayar mühendisliği bölüm başkanlarının katılımıylaTürkiye'de ve yurtdışında bilgisayar mühendisliği eğitimi ve müfredatı üzerinde duruldu, Türkiye'nin bilişimle kalkınması için yapılması gerekenler tartışıldı. Bilişim alanındaki örgütlenme eksikliğinin bir sonucu olarak, Türkiye'nin en genç ve katma değeri en yüksek sektörü olan bilişim sektöründe taşların henüz yerine oturmadığının vurgulandığı oturumlarda, bilgisayar mühendisliği eğitim sürecinde sanayi ile mutlaka ortak çalışmalar yapılması gerektiği konusunda hemfikir olan öğrenciler, Türk iş adamları ve sanayisini, üniversitelere davet ettiler. Elektrik Mühendisleri Odası, Türkiye Bilişim Derneği ve Linux Kullanıcıları derneği'nin katıldığı oturumlarla sektörün yapısı ve bilgisayar mühendislerinden beklentileri ele alınırken; Microsoft, Intel,  Bilge Adam, Savronik oturumlarında şirketlerin öğrenciler ile ilişkileri, yeni teknolojiler ve trendler üzerinde duruldu.  

Öğrencilerin kendi aralarında düzenledikleri forumlarda yapılan paylaşım, değerlendirme ve alınan kararlar ise sonuç bildirgeleri halinde sektöre, üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerine ve öğrencilere sunulacak.

Oturumların yanı sıra, Türkiye'nin ilk önkuluçka merkezi Eskişehir Yazılım Üssü Genç Girişimci Eğitim Merkezi'ne düzenlenen gezide Türkiye'de girişimciliğin, milli yazılımın ve inovasyonun kalkınma için önemi değerlendirildi.

BİLMÖK'ün bilişim alanında büyük bir açığı kapattığını ve ileride büyüyerek Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde önemli rol alacağına inançlarını belirten, öğrenciler sıkı dostluklar kurarak bugünden geleceğe uzanan köprülerin temellerini attılar.

Son gün yapılan seçimlerle 4.BİLMÖK'ün 2008 yılında, aday üniversiteler Selçuk, TOBB Ekonomi ve Teknoloji, Yıldız Teknik arasından Yıldız Teknik Üniversitesinde gerçekleştirilmesi kararı alındı.

BİLMÖK'ün devamlılığını sağlamak ve organizasyonu denetlemekle yükümlü Yürütme Kurulu üyeleri de bu sene tekrar seçildi;
Başkan: Özer Çelik (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi)
2. Başkan: Halim Yıldız (Yıldız Teknik Üniversitesi)
Üye: Ali Servet Eyüboğlu (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü)
Üye: Mücahit Yılmaz (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi)
Üye: Ayşenur Aydın (Ankara Üniversitesi)

Türkiye genelinde iletişim ağının korunması için üç Marmara, bir Ege, bir İç Anadolu ve bir Doğu Anadolu temsilcisi belirlendi. Yıl boyunca iletişimi posta grupları ve internet sitesi üzerinden sağlayacak öğrenciler, BİLMÖK'ün sesini daha fazla duyurarak, mart ayında İstanbul'da buluşmak üzere ayrıldılar.

Başa dön tuşu