3D CAD’in dev ismi SolidWorks’dan konferans

Her sene düzenlenen 3D CAD dünyasının konferansı SolidWorks World bu sene 23-26 Ocak tarihleri arasında San Antonio, Texas’ta gerçekleşecek. Geçtiğimiz sene başta Oscar’lı yönetmen James Cameron olmak üzere  sektörün çok önemli isimlerine ev sahipliğini yapan konferansın bu seneki  ağır topları ise 1970 yılında Ay’a gönderilen ancak Ay’a iniş sonrası arızalanan uzay mekiği Apollo 13’ün sağ salim Dünya’ya dönmesini sağlayan kahramanlar;  James Lovell Jr. ve Gene Kranz.

Bundan tam 40 yıl önce Nisan 1970’de dünyadan 200 bin mil uzaklıkta, Apollo 13 kriyojenik (aşırı düşük sıcaklıklarda çalışan) oksijen sistemlerinde anlık bir arıza yaşadı.  Kumandan kaptan James Lovell Jr. ve ekibi başarı ile uzay gemisinin Lunar Modülünü dünyaya acil dönüşte güç ve su sağlaması için etkili bir filika haline dönüştürdü. Mekiğin dönüş yolculuğunu dünyadan koordine eden Tiger Team’in başında ise baş uçuş direktörü Gene Kranz bulunuyordu. Limitli güç, kabin ısısının düşmesi, içilebilir suyun azalması ve karbondioksit atım sisteminin bozulması gibi kritik sorunlara rağmen ekip dünyaya 17 Nisan 1970’de dönebildi. SolidWorks World 2011, karşılaştıkları zorlu mekanik sorunlara getirdikleri dahice çözümlerle Apollo 13’ü kurtaran ve baskı altında gerçekleşen mühendislik çalışmaları söz konusu olduğunda ilham veren bu 2 önemli kahramanı ağırlıyor.

“Houston bir sorunumuz var”

Uyguladıkları kritik kararlar ile Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirilen Lovell ve Kranz 1970’de gerçekleşen bu olayla ilgili hikayelerini 23-26 Ocak 2011’da gerçekleşecek SolidWorks World’te San Antonio, Texas Henry B. Gonzalez Kongre Merkezi’nde anlatacak. SolidWorks World 2011 ile ilgili görüşlerini bildiren James Lovell; “Houston bir sorunumuz var derken en üst seviyede zorlukla karşı karşıyaydım. Ancak hepimiz bu tip durumlarla karşılaşıyoruz. Bunlardan bazıları hayatı tehdit eden ve kaçınılamayan, bazıları daha kolaylıkla üstesinden gelinebilen zorluklardı. SolidWorks World’te hikayemi anlatmak ve DS SolidWorks kullanıcılarının yaşadıkları zorlukları öğrenmek için şimdiden sabırsızlanıyorum” dedi. (Teknolog)

Başa dön tuşu