AMD Vakfı'ndan "AMD Changing the Game" girişimi

ImageAMD, yeni kurulan AMD Vakfı'nın ilk girişimi olan AMD Changing the Game çalışmasını duyurdu. AMD Changing the Game programı, çocuklara sosyal içerikli dijital oyunlar geliştirmeyi öğreterek önemli teknik becerilerin ve hayat bilgisinin aşılanmasını hedefliyor.  Program, AMD'nin eğitimi destekleme kararlılığı ve deneyimini, şirketin oyun sektörüne yönelik tutkusu ve uzmanlığıyla birleştiriyor.  Programın lansmanı, 3-4 Haziran tarihleri arasında New York'taki Parsons Tasarım Enstitüsü'nde yapılacak Beşinci Games for Change Festivali'ne AMD'nin sponsorluğu ve katılımıyla eşzamanlı yapılacak.

AMD Changing the Game, dünyanın en popüler iki konsolunun görsel deneyimine güç veren ürünler sunan ve yakın zamanda piyasaya çıkardığı AMD GAME! programıyla tüketicilerin yüksek çözünürlüklü oyuna en uygun sistemleri seçmesine yardımcı olan AMD'nin hiç yabancısı olmadığı bir alan.

AMD'nin başkanı ve icra sorumlusu Dirk Meyer, konuyla ilgili şunları söyledi: "Çocukların oyunlara duyduğu tutkudan yola çıkarak onlara 21. yüzyılın dijital ekonomisinde başarılı olmak için ihtiyaç duyacakları becerileri kazandırmak için önümüzde müthiş bir fırsat var."

Dijital oyunlar, çocuklara fen, teknoloji, tasarım ve matematik gibi teknik becerilerin yanı sıra, daha katılımcı bireyler olmayı, uyuşmazlıklara karşılarındakinin gözünden de bakmayı, yoksulluk, açlık, salgın hastalık, enerji tasarrufu, su tüketimi ve küresel ısınma gibi sosyal konulara müdahalenin olumlu yollarını bulmayı öğretebilir.

"Günümüz gençliği sosyal konularda çok duyarlı; özellikle oyunlara meraklı olan gençler, tarihin sosyal açıdan en bilinçli kuşaklarından biri," diyen Games for Change Kurucusu ve Başkanı Suzanne Seggerman, şöyle devam etti: "Gençleri, değişime yönelik dijital oyunlarla eğitmek ve bilgilendirmek, hem sosyal konulara dikkat çekmeyi sağlıyor, hem de onlara bir fark yaratma fırsatı veriyor.  Bu hareket ivme kazandıkça, AMD gibi önde gelen teknoloji şirketlerinden gelecek destek ve işbirliğinin, programın başarısı için çok önemli olacağını düşünüyorum."

AMD Vakfı'nın AMD Changing the Game yoluyla yapacağı bağışlar, sosyal içerikli oyunlar tasarlarken yeni bilgiler de öğrenen gençleri destekleyen kâr amacı gütmeyen kuruluşlara aktarılacak.  Çalışanlar da, gönüllü hizmet fırsatlarıyla bu girişimi destekleyecek.  Pilot çalışma yılında aşağıdaki örgütlere destek verilecek:

  • Texas'ın Austin kentinde kurulu olan Girlstart, ortaokul ve lise öğrencisi kızların matematik, fen ve teknolojide gelişmesini hedefleyen bir kâr amacı gütmeyen kuruluştur.  AMD Vakfı'nın yapacağı bağışla, 2008 yazında 60 Girlstart katılımcısı sosyal içerikli oyunlar odaklı bir programa katılacak.  Bu kızlar, dünyanın dört bir köşesindeki 13-17 yaşındaki gençlerin arkadaş edinmek, oyun oynamak, öğrenmek ve yaratmak için toplandıkları sanal bir buluşma noktası olan Teen Second Life'ta bir sosyal bilinçlendirme etkinliği düzenleyecek.  Girlstart ekibi, önemli bir sosyal konu belirledikten sonra, bu konuyu gündeme getirmek ve çözümlere destek sağlamak için Teen Second Life'ta bir etkinlik düzenleyecek.
  • o New York Brooklyn merkezli bir kâr amacı gütmeyen örgüt olan Global Kids, şehir gençliğinin başarılı öğrencilere ve küresel toplum önderlerine dönüşmesine yardımcı olan çalışmalar yapıyor. Global Kids'in Playing for Keeps programına destek veren AMD, Microsoft ile işbirliği yaparak, yoksul mahallelerden gelen 20 gencin, Katrina Kasırgası'ndan sonra çevre sakinlerinin gösterdiği kahramanlığı anlatan bir oyun geliştirmek, hazırlamak ve dağıtmak üzere oyun geliştiricilerle çalışmasını sağlayacak. Playing for Keeps programında geçen yıl çalışan gençlerin ortaya çıkardığı Ayiti: The Cost of Life adlı oyun ise, oyuncuların Haiti'nin kırsal kesimlerinde yaşayan yoksul bir aileyi canlandırarak sağlık, eğitim ve hayat kalitesi gibi alanlarda başarı elde etmesi üzerine kuruluydu.
  • o Washington, D.C. merkezli bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Oyun Tasarımı Enstitüsü, dijital oyun geliştirme yoluyla birinci elden fen, teknoloji, tasarım ve matematik becerileri edinilmesini sağlayan bir örgüttür. AMD Vakfı'nın 2008 yazından itibaren vereceği destekle katılımcılar, üç boyutlu modelleme, animasyon ve bilgisayar programlama alanlarında öğrendiklerini, enerji kullanımı odaklı bir oyun geliştirmeye aktaracaklar. Öğrenciler, farklı enerji türleriyle ilgili sosyal konuları öğrenecek ve araştıracaklar.
  • California'daki Silikon Vadisi'nde kurulu bir kâr amacı gütmeyen örgüt olan Science Buddies, ilk ve ortaöğretimdeki öğrencilerin okullar arası bilim şenliklerinde ve diğer etkinliklerde sık yapılan türdeki projelerle fen alanlarında deneyim kazanmasını hedefliyor.  AMD Vakfı'nın bağışları sayesinde sitesinde Video ve Bilgisayar Oyunları İlgi Alanı kuracak olan Science Buddies, öğrencilerin dijital oyunları tasarlamak için gerekenleri öğrenmesini ve bu alanda alıştırma yapmasını sağlayacak.  AMD'den gönüllüler de Science Buddies'in kadrolu araştırmacılarıyla işbirliği yaparak öğrencilerin oyunlarda insan davranışı, ergonomi, oyun tasarımı ve programlaması ve oyunlara sosyal veya eğitsel içeriğin katılması gibi konulara ilgisini çekmeye çalışacak.

AMD Vakfı, Games for Change Festivali'nin açılışı kapsamında, John G. ve Catherine T. MacArthur Vakfı'nın da desteğiyle, sosyal içerikli oyun tasarlamayla ilgili tam günlük bir atölye çalışması olan "Oyunlar Başlasın" adlı programı destekleyecek.  Atölyede, sosyal içerikli oyun geliştirme alanında ülkenin önde gelen yetkilileri, oyun tasarımı, kaynak geliştirme, değerlendirme, gençlerin katılımı, dağıtım ve basın stratejileri gibi konularda etkileşimli konuşmalar yapacak.

AMD Vakfı ve Games for Change, festivalin ardından hazırlamayı planladıkları bir araç setiyle, kâr amacı gütmeyen örgütlere sosyal içerikli oyun örnekleri, uzmanlarla yapılan röportajlar ve ilk kez sosyal içerikli oyun hazırlayacak örgütler için sürecin ana hatlarını içeren bir bilgi kaynağı oluşturacak.

AMD ayrıca Parsons Gazetecilik Okulu ve Games for Change'in ortak projesi olan PETLab ile de çalışarak, gençler için sosyal içerikli oyun geliştirme eğitim programı hazırlıyor.  Bu programın 2008 sonbaharında pilot uygulamaya geçmesi bekleniyor.

AMD Changing the Game hakkında filmleri ve diğer malzemeleri içeren ayrıntılı bilgi için www.amd.com/changingthegame adresini ziyaret edebilirsiniz.  Ayrıca, daha fazla bilgi ve yenilikler için Facebook'taki AMD Unprocessed sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu