Apple cephesi bir kez daha uygulama izinleri skandalını yaşıyor

Yüzbinlerce uygulama içeren marketlerde kimi zaman istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Her ne kadar kurulum aşamasında uygulamanın gerek duyduğu izinler listeleniyor ve kullanıcıdan onay alınıyor olsa da kimi zaman bu izinlerin ötesine geçilebiliyor. Apple iOS tarafında ikinci kez ortaya çıkan sıkıntıya mini skandal adı verilmekte.

Uygulama izinleri ve kişisel bilgilerin gizliliğiyle ilgili olan skandalda uygulamalar izne gerek duymadan kullanıcıların kişiler listesine erişim sağlayabiliyor. Sıkıntıdan dolayı program izin istemese bile bu listeye erişme izni var. Aslında program geliştiriciler suçlu görünüyor ama Apple’ın da bu kısmı kontrol etmesi ve uygun olmayan programları markete eklememesi gerekiyor. Durumu fark eden Apple hızlı bir kararla kullanıcıların onay vermesini gerektiren düzenlemeye imza attı.

Bundan böyle uygulamalar kişiler listesine erişmek için kullanıcıdan onay almak zorunda kalacak. Buna benzer bir sorun bu kez fotoğraf kütüphanesiyle bağlantılı olarak ortaya çıktı. Uygulamalar izne gerek duymadan fotoğraflarınıza erişme imkanına da sahip. Konum için izninizi alan uygulamalar saklı konum bilgilerini içeren fotoğraflara da erişim izni almış oluyor ve bundan dolayı açık oluşuyor. Apple’ın bir diğer önlemi daha devreye sokması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu