Apple Maps, Steve Jobs’ın fikriydi

Eğer Apple’ın mükemmel(!) harita uygulaması konusunda birini suçlayacaksanız, Steve Jobs’ı gözden geçirebilirsiniz.

Eski Apple CEO’su ve şirketin kurucu ortağı Jobs, Bloomberg BusinessWeek’in haberine göre daha önce iPhone’daki Google Maps’i, Apple üretimi bir haritalama programı ile değiştirmek için çalışmalarda bulunmuş.

BusinessWeek, yayınladığı haberde şu satırlara yer verdi: “Apple’dan bazı çalışanlar, Jobs’ın haritalama projesine bireysel olarak katkıda bulunduğunu, yazılım müdürü Forstall’ı göreve getirdiğini ve Apple kampüsünde Building 2 binasının 3. katında gizli bir takımın faaliyetlerini yürütmesini sağladığını bildirdi. Faaliyetler, elbette iPhone’daki Google Maps’in yerini alacak bir uygulama geliştirmekti. Ölmeden önce Jobs, Google’dan nefret ediyordu ve Google Maps’teki sesli yönlendirme sistemini iPhone’da, Apple markası altında görmek istiyordu.”

Hatta Jobs Google’ı o kadar “sevmiyormuş” ki, bir ara Google arama özelliğini iPhone’dan kaldırmayı bile düşünmüş. Ancak insanların bu hamleyi sevmeyeceği ve gelişmeyi reddedeceği iki lider tarafından tahmin edilmiş. Jobs belki de Google Maps’i seven ne kadar çok insan olduğunun farkında değildir, kim bilir?

Jobs’ın haritalama projesine ne kadar katkıda bulunduğunu bilemesek de, Apple haritalama yazılımını geliştirmek için 2009 yılından beri çeşitli şirketleri satın almaya devam ediyorlar. Jobs’ın da doğrudan katkıda bulunmamış olma ihtimaliyle birlikte, en azından çabalardan haberdar olduğu düşünülüyor.

Elbette bu dedikodular, Tim Cook ve Apple’ın mevcut lider takımının tamamen masum olduğu anlamına gelmiyor. Steve Jobs, Google Maps’in yerini alacak bir uygulama geliştirilmesine ön ayak olduysa da, şu sorunun yanıt bulması gerek: Steve Jobs görevdeyken böyle bir uygulamanın tüm eksiklerine rağmen kullanıcılara sunulmasına razı olur muydu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı