ASUS çiçek açtı
N Serisi notebook’lar için AB Flower Sertifikası alan ASUS, bu alanda, taşınabilir bilgisayar kategorisinde adı geçen tek lider notebook markası.

Yenilik ve kaliteye olduğu kadar, çevre korumasına da kendini adamış bir şirket olan ASUS; N50, N80, N20 ve N10 notebooklarının kazandığı taşınabilir bilgisayarlara yönelik AB Flower Ödülü’yle bilişim sektöründeki emeklerinin karşılığını aldı. Bu başarı, 2008’in Ekim ayında prestijli EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool – Elektronik Ürünleri Çevre Açısından Değerlendirme Aracı) Altın ödülüyle onurlandırılan ASUS N Serisi notebookların çevre dostu olduğunu doğruluyor.

ASUSTek Computer Inc. Yönetim Kurulu Başkanı Jonney Shih, “ASUS, birinci sınıf ve çevre dostu 3G ürünlerle herkes için daha iyi bir dünya yaratmayı amaçlıyor. ASUS olarak, herkes için yaşanacak daha temiz, daha yeşil bir dünya amacıyla teknoloji, yenilik ve çevresel sürdürülebilirliği harmanlamayı umut ediyoruz,” diyor.

1992 yılında Avrupa Birliği tarafından Çevre Etiketi Uygulaması altında geliştirilen AB Flower ödülü, tüm dünya genelinde çevre dostu bilişim için en yüksek dereceli ve en katı standartları şart koşmaktadır. Çevre Etiketi uygulaması, 2000 yılında 1980/2000 sayılı yeni AT yönetmeliğine göre şart koşulmuştur ve toplam 23 ürün kategorisi ile beraber ürün kapsamını, tüm tüketici ürünlerine ve hizmet sektörüne yaymıştır. AB Çevre Etiketi, EUEB (European Eco-labeling Board – Avrupa Çevre Etiketi Uygulama Kurulu) tarafından yönetilmektedir.

Ürünler, aşağıdaki kriterlere göre değerlendirmektedir:

  • Enerji tasarrufu
  • Tehlikeli maddeler içerip içermemeleri
  • Ürün tasarımı
  • Kullanıcı kılavuzu
  • Ambalaj
  • Etiketleme
  • Gürültü düzeyi
  • Kullanım ömrü uzunluğu
  • İade

Baştan sona çevre dostu notebooklar

ASUS, her notebook tasarımı ve üretiminde, Çevre Dostu Tasarım, Çevre Dostu Tedarik, Çevre Dostu Üretim ve Çevre Dostu Hizmet ve Pazarlama olarak adlandırılan “Four Green Home Runs” kavramını sürdürmektedir. Çevreye zararlı maddelerin azaltılması ve giderilmesinden, notebookların kolayca monte edilmesi, geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanılması olanağını sunmaya kadar ASUS, her aşamada çevre dostu ilkelere disiplinli bir biçimde bağlıdır. ASUS N50, N81, N20 ve N10 notebooklara verilen AB Flower sertifikası, çevre dostu olmaya duyulan bu vazgeçilmez bağlılığın sonucudur. Çevre Dostu ASUS’un başarısı, 50’den fazla notebook modelinin, Energy Star tarafından yetkilendirilmiş olması ve 2008’de ASUS notebookların dokuz EPEAT Altın ödülü kazanmasıyla da kanıtlanmıştır.

Başa dön tuşu