Avea Mobil İmza ile işlemler "cep"te

ImageAvea, Avea Mobil İmza hizmetiyle abonelerine cep telefonları üzerinden kullanabilecekleri, kanunen ıslak imzaya eşdeğer olan elektronik imzaya sahip olma fırsatını sunuyor. Kimlik doğrulama işlemine yarayan elektronik imzaları sayesinde zamana veya mekana bağlı kalmadan kendi belirledikleri şifre ile Avea aboneleri artık internet bankacılığı ve kurumlara ilişkin işlemlerini cep telefonlarından güvenli ve hızlı bir şekilde yapabiliyor.

Türkiye'de ilk kez bir protokol Avea Mobil İmza ile yürürlüğe sokuldu

Avea, Türkiye'de gerçekleştirdiği ilklere bir yenisini daha ekleyerek iki bakanlık arasındaki protokolün Avea Mobil İmza kullanılarak imzalanmasını sağladı. 6 Ocak 2008 tarihinde SKYTürk kanalında canlı olarak gerçekleştirilen imza töreninde, Ankara'daki Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile aynı dakikalarda İstanbul'da bulunan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu elektronik ortamda hazırlanan "Ağaçlandırma Seferberliği Kapsamında Yapılacak Ağaçlandırmalara İlişkin Protokol"ü kendilerine özel Avea Mobil İmzalarını kullanarak saniyeler içerisinde imzaladı. Böylece Türkiye'de bir protokol 450 km farka rağmen ilk kez iki bakan tarafından aynı anda imzalanıp yürürlüğe sokuldu. Öte yandan ağaçlandırma seferberliği ile ilgili imzalanan protokolün kağıt yerine elektronik ortamda imzalanması kağıt tasarrufunu da sağladı.

"Avea Mobil İmza" ile resmi işlemler çok daha kolay

Türkiye'nin yenilikçi GSM operatörü Avea'nın Mobil İmza hizmetinden yararlanan aboneler internet bankacılığı uygulamalarında sisteme girip havale, EFT veya kartsız para çekme gibi işlemlerini sadece cep telefonlarını kullanarak yapabiliyor. Öte yandan aboneler, belediyeler ile ilgili mal beyanı, bilgi edinme ve başvuru gibi işlemleri, kurumlardaki evrak takibi ve başvuru gibi işlemleri de cep telefonları üzerinden güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Tüm bunlara ek olarak, mobil ihtiyaçlar için yeni çözümler geliştiren Avea'nın, Avea Mobil İmza sahibi aboneleri 2008 yılında daha birçok e-devlet uygulamasında da cep telefonları üzerinden tek bir şifre ile işlemlerini yapabilecek.

 

Avea Mobil İmza hizmetinden yararlanmak isteyen tüm aboneler elektronik imzalarını yeni nesil ve güvenli 128K SIM kartlı cep telefonları üzerinden kendi belirledikleri ve üç yıl boyunca geçerli olacak şifre (PIN kodu) ile tüm mobil imza uygulamalarında kullanabiliyor. Avea abonelerinin http://www.aveamobilimza.com/ sayfası veya anlaşmalı kurumların web siteleri üzerinden TC Kimlik numaraları ve kullanmak istedikleri cep telefon numaraları ile ön kayıt yaptırmaları yeterli.

Başa dön tuşu