Avea'dan 100 okula 100 bilgisayar sınıfı

ImageTopluma ve ülke kalkınmasına fayda sağlayan çalışmaların içerisinde yer almayı temel sorumlulukları arasında gören Avea, büyük önem verdiği "Avea Bilişim Teknolojileri Sınıfları" projesi kapsamında 100 okula 100 bilgisayar sınıfı kurulumunu tamamladı.

2005-2006 eğitim döneminde hayata geçen proje çerçevesinde ilk yıl 50 okula, 2006-2007 eğitim yılı içerisinde de 50 okula daha bilgisayar sınıfı kuruldu. Avea'nın Türkiye'nin geleceğine yatırım yapma misyonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile işbirliği çerçevesinde hayata geçen proje sayesinde, yurt genelinde MEB tarafından belirlenen 100 okula toplam 2100 adet bilgisayar yerleştirildi.

12 Haziran 2007, Salı günü 100 okula 100 Avea Bilgisayar Sınıfı kurulumunun tamamlanmasına istinaden Ankara Dikmen Dedeman İlköğretim Okulu'nda yapılan toplu açılış töreninde konuşan Avea CEO'su Cüneyt Türktan, Avea'nın sosyal sorumluluk çalışmalarında, Türkiye'nin temel sorunlarından birisi olan eğitime öncelik verdiklerini iletti. Türktan, Türkiye'nin geleceğini temsil eden genç nesile somut bir katkı sağlamayı hedeflediklerini ve bu doğrultuda ülkeyi geleceğe taşıyacak olan bilişim teknolojilerinde uzun vadeli ve sürdürülebilir projelerin içerisinde yer almak istediklerini söyledi. Bilişim teknolojilerinin, toplumları ve kültürleri birbirine yakınlaştırdığını, dünyadaki tüm ekonomileri, işletmeleri ve bireyleri giderek yaygınlaşan bir ağ yapısı içerisinde birbirle­riyle ilişkili hale getirerek güçlendirdiğine değinen Türktan: "Kuşkusuz bu gelişmelerin gerisinde kalmak, ülkeler ve toplumlar için her alanda geride kalmakla eş anlama gelmektedir. Türkiye'nin kalkınması için genç ve iyi eğitilmiş beyinlere ihtiyacı bulunmaktadır. Avea olarak tüm yurdumuzu kapsayan Avea Bilişim Teknolojileri Sınıfları toplumsal sorumluluk projemiz ile bu çok önemli iki konuyu hedefliyoruz, yani bilişim sektörü ve iyi eğitilmiş gençler. Bu projedeki amacımız, Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmak ve dünya ile aynı teknoloji seviyesine getirmek ve bilgisayar okuryazarlığına katkıda bulunmaktır." dedi.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Avea ile yararlı bir işbirliği içinde olduklarını söyledi. Çelik, 2007-2008 eğitim öğretim yılında da kampanyanın sürdürüleceğini ve 100 okulda daha bilişim sınıfı oluşturulacağını bildirdi. Hayırsever kişi ve kuruluşların katkılarının önemine değinen Bakan Çelik, eğitimdeki eksikliklerin giderilmesi için devlet ve özel sektörün işbirliği içinde olması gerektiğini dile getirdi. Bakan Çelik, Ulaştırma Bakanlığı'nın da 25 trilyon TL değerinde bilgisayar alarak bunları okullara gönderdiğini belirterek, "Önümüzdeki süreçte çocuklarımıza çok daha kaliteli eğitim verebilmek için müfredattan altyapıya her alanda çıtayı daha da yükseltmek için uğraşıyoruz" dedi. Teknolojik gelişmelerin eğitim alanına yansıtılmasının önemini de vurgulayan Bakan Çelik, "Çocuklarımızda çok büyük kabiliyetler var. Yeter ki biz onlara yeşerebilecekleri toprağı, suyu, ışığı verebilelim" diye konuştu.

Başa dön tuşu