Baz istasyonları şehir dışına taşınacak ama sorunlar bitecek mi?

Teknolojinin gelişmesinin beraberinde getirdiği sorunlardan biri de kuşkusuz elektromanyetik kirlilik… Geçtiğimiz günlerde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yerel bir mahkemenin baz istasyonlarının şehir dışına taşınması ile ilgili verdiği kararı onaması, sorunu daha farklı boyutlara getirme potansiyeline sahip görünüyor.

Elektrik Mühendisleri Odası, mevcut duruma dair öngörülerini açıkladı. Baz istasyonlarının şehir dışına taşınacak olması EMO’ya göre sorunu farklı boyutlara taşıyacak. Yapılan açıklamada, baz istasyonlarının uzun vadede insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda belirsizliğin devam ettiği vurgulanıyor.

EMO’ya göre baz istasyonlarının şehir dışında konumlandırılmasında temel olarak üç sakınca bulunuyor. Birincisi hücresel altyapı sağlayan düşük güçte baz istasyonları yerine çok daha yüksek güçte ışıma yapacak istasyonlar kullanılmak durumunda kalınacak ki bu da yakındaki diğer yerleşimler için daha yüksek risk anlamına gelebilecek.

İkinci ve daha önemli sorun ise şehir dışına ne kadar çok istasyon kurulursa kurulsun şehrin merkezi (ve istasyonlara doğal olarak uzak) bölgelerinde kapasite hiçbir zaman yeterli seviyeye ulaştırılamayacak.

Ancak en önemli ve üçüncü sorun cep telefonlarının “otomatik kazanç kontrollü” sistem (Telefonlarımız iletişimi sürdürürken işaret seviyesi yüksek olduğu zaman ışıma şiddetini düşürmekte, işaret seviyesi düşünce ise yükseltmektedir) kullanıyor olmasından kaynaklanmakta. Şehir dışında kurulacak baz istasyonları, özellikle merkezi bölgelerde düşük işaret seviyesinde çalışacak telefonların çok daha yüksek seviyede ışımasına ve halk sağlığı açısından daha olumsuz etkilere neden olacaktır.

Sorunun çözümü için EMO’nun önerisi ise GSM şirketlerinin bir araya gelerek insan hayatını tehlikeye atmayacak şekilde, iletişim altyapısının kurulması amacı ile uygun noktaların belirlenmesi ve GSM şirketlerinin kendi aralarındaki işbirliği ile yine bu noktaları ortak kullanarak kirliliği en aza indirmeleri. BTK’nın da üzerine düşen görev GSM şirketlerinin ortak baz istasyonları kullanmalarını zorlayacak tedbirler alması olarak gösteriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı