Bilgisayarınızda Conficker var mı?

Bilgisayarınızda Conficker var mı? Anında öğrenin!

Conficker solucanı 100’ü aşkın güvenlik sitesine erişimi engelliyor. Bu özelliği kendi yararına kullanan bir güvenlik uzmanı, Conficker solucanının sisteminize bulaşıp bulaşmadığını tespit edebilen bir web sayfası hazırlamış. Bu sayfaya girerek sisteminizde Conficker bulunup bulunmadığını anında öğrenebilirsiniz.

All images displayed = Normal/Conficker bulaşmamış  Security/AV logos not displayed = Muhtemelen Conficker bulaşmış (C sürümü veya daha üstü)

Korunma ve temizleme yöntemleri

Solucanın ağ üzerinden bulaşmasını engellemek için Windows kullanıcılarının KB958644 kodlu güncelleştirmeyi yüklemesi yeterli oluyor. Ancak güncelleştirmeyi yüklemeyen iş istasyonlarında solucan hızla yayılmaya devam ediyor. Üstelik solucan USB belleklerden de bulaşabildiği için sadece güvenlik güncelleştirmesini yüklemek yeterli olmuyor; güncel bir anti virüs yazılımının da sistemde yüklü olması şart.

Güvenlik firmaları bu solucanın bulaştığı bilgisayarları temizlemek için yardımcı yazılımlar geliştirdiler. Sisteminizde Conficker solucanının bulunduğundan şüpheleniyorsanız aşağıdaki araçlardan birini indirebilirsiniz:

Başa dön tuşu