Bu oyuncak makinesi oyuncak vermiyor, yapıyor!

Roto-a-Matic, Rotofugi adlı bir oyuncak tasarım firması ile merkezi Chicago’da bulunan ürün geliştirme uzmanı Squibbles Ink’in ortak çalışması ile oluşmuş bir oyuncak “yapma” makinesi.

Kalıpları doldurarak oyuncak yapan, eski bir makine olan Mold-a-Rama makinesinin yerini alacak olan bu proje, plastik oyuncakların kalıplarını yeniden dizayn ederek, bir dakikadan daha az sürede istediğini şekillerde oyuncaklar yapmanıza fırsat tanıyor.

Orijinal Mold-a-Rama makinesi, kalıplara bir çeşit sıvı polietilen plastik karışımı döküp, hava basarak plastiğin kalıbın şeklini almasını sağlıyor. Daha sonra kalıbın şeklini alan plastiği kalıptan çıkararak, müşteriye sunuyordu.

Roto-a-Matic projesi ise makine için yeni kalıplar yapma peşinde. Sanat çevrelerinin de katılımıyla üretilecek olan özel tasarım kalıplar, makinenin daha etkili çalışmasını sağlayacak. Helper Dragon (Yardımcı Ejderha) adlı ilk tasarım, heykeltraş Tim Biskup tarafından tasarlanmış.

Makinede üretilen oyuncaklar, üzerlerinde tasarımcının adı, üretildiği tarih ve figürün adını barındırıyor. Şu an kullanılabildiği tek yer ise Chicago.

Makinenin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, aşağıdaki video sizin için oldukça bilgilendirici olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı