Cildinizi Yaşlanmadan Koruyacak 5 Enteresan Yöntem

1. Dondurulmuş meyve ve sebze alın.

Antioksidan uzmanlarının yaptıkları araştırmalara göre süpermarketlerden satın aldığımız meyve ve sebzeler, özellikle bahar ve yaz aylarında sıcağın da etkisiyle, antioksidan özelliklerini yitiriyorlar. Dondurulmuş sebze ve meyvelerin ise, taze toplanıp hemen donduruldukları için, antioksidan özelliklerini kaybetmedikleri ve cilt için daha uygun oldukları belirtiliyor. Kısacası eğer meyve ve sebzeleri organik pazardan alamıyorsanız, süpermarketteki sebze meyveler yerine antioksidan özelliğini koruyan dondurulmuş meyve ve sebze tüketebilirsiniz.

Cilt Bakımı 1

2. Bisiklete binin.

Haftada sadece bir saat bisiklete binmenin cildinizi yaşlanmadan koruyacağını biliyor muydunuz?  Evet, araştırmalar bunu kanıtlıyor.  Yaşlandıkça cildimizin dış katmanı kalınlaşırken iç katmanı incelir, bu da ciltte kuruluğa, kırışıkların artmasına ve sarkmalara neden olur. McMaster Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, haftada 2 kere 30’ar dakika bisiklete binen 65 yaş üstü deneklerin 3 ay sonunda ciltlerinin gençleştiği kanıtlanmış. Deneklerin ciltlerinin üst katmanı yumuşarken iç katmanı da kalınlaşarak yaşıtlarından çok daha genç görünmelerini sağlamış.

Cilt Bakımı 2

3. Göz altı morlukları için antistaminik alın.

Antistaminikler alerji önleyen ilaçlardır. Georgetown Üniversitesi Medical Center’da çalışan Dermatolog Prof. Dr. Tina Alster, gece yatmadan önce alınan bu ilaçların sinüs yollarınızdaki tıkanmaları engellediğini ve cilt damarlarınızdaki kan akışını açarak göz altı morluklarını dindirdiğini söylüyor. Tabi siz yine de ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın, reçetesiz ilaç kullanmayın.

shutterstock_121114489

4. Yüzünüzü ceviz kabuğu ile ovalayın.

Yüzünüzü kayısı çekirdeği, ceviz kabuğu gibi pürüzlü bir yüzeyle hafifçe ovalamanız cildinizde mikroskobik yırtıklar oluşturur. Uzmanlar, cildin yüzeyinde oluşacak böyle bir iltihaba karşı cildin kolajen ve elastin enzimleri üreteceğini, dolayısıyla bunun da cildin kendini yenilemesi için hızlı bir yöntem olduğunu söylüyorlar. Siz yine de ölü deriden arınmak için haftada bir kez peeling yapmayı deneyin. Peeling sonrası ise cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

shutterstock_138430754

5. Bir fincan kahve için.

Bu herhalde en mantıksız önerilerden biri olarak gözüküyor ancak uzmanlar kafeinin güneş lekelerini engellediğini söylüyorlar. Yaşları 30 ile 60 arasında olan Japon kadınlar arasında yapılan bir araştırmaya göre, bir veya iki fincan taze kahve içerek güneşe çıkan kadınlarda içmeyenlere oranla daha az güneş lekesi görülmüş. Yapılan araştırmalar da kahvenin (özellikle espresso ve filtre kahve gibi sert harmanlı kahvelerin) antioksidan özelliğini ortaya çıkarıyor ve cildi UV ışınlarından koruduğunu gösteriyor.

shutterstock_69169753

Başa dön tuşu