Evinizi Dağınık Gösterecek 7 Dekorasyon Hatası

Bu yazımızdaki ipuçlarına bakarak evinizi dağınık gösterecek dekorasyon hatalarından kaçının.

Ev; içinde hayat ve düzeni asla bitmeyen bir döngü. Uyumak, yemek yapmak, dinlenmek, misafir ağırlamak, müzik dinlemek, banyo yapmak, temizlik yapmak vs. gibi aktivitelerle dolu upuzun bir listesi var evdeki sirkülasyonun. Tüm bu hareketlerle birlikte, ev şekil değiştirip sizin de yaşam akışınızı etkiler. Bu sebeple evin kolay kolay dağılmaması, düzeninin bozulmaması ve mutlaka da dağınık gözükmemesi için çaba harcanmalı. Bunu en iyi, evi dağınık gösterecek dekorasyon hataları listesini öğrenerek uygulayabilirsiniz. Madde madde inceleyelim.

1. Fazlası zarar

Odanın büyüklüğü ne olursa olsun, bir alanı eşya doldurarak değerlendirmeyin. Az her zaman yeterlidir düşüncesiyle ihtiyacınız olan konforlu mobilyaları edinin ve kararında aksesuarlarla eşleştirin. Mobilya büyüklüklerinin odanın ölçüleriyle orantılı olduğuna emin olun. Seçtiğiniz mobilya oda için büyük ise hem diğer eşyaların yerleşimini hem de oda içindeki geçiş alanlarını ve sirkülasyonu kötü etkiler. Duvarları mutlaka değerlendirin ve bazı mobilyalarınızı duvara dayayarak alan kazanın. Tekli koltuk ve puf gibi parçaları tekerlekli tercih edin, böylece dilediğinizde yerini değiştirerek duruma göre düzeni sağlayın. Orta sehpanızı eğer çok büyük bir alana sahip değilseniz büyük tercih etmeyin. Eğer uygunsa çok parçalı veya iç içe geçebilen sehpa tercih edin. Kütüphaneleri ya geniş duvarlarda ya da ortada bölücü göreviyle kullanın. Sadece dekorasyona uyduğu için mobilya almayın, mutlaka ihtiyacınız kadarına sahip olun ve böylece odayı eşyaya boğmayın.

2. Detaylar yorabilir

Gözünüze batacak her şey bir dağınıklık yaratacaktır. Üst üste gelmiş sayıca fazla yastık, kötü biçimde katlanmış yanlış yere yanlış şekilde yerleştirilmiş koltuk şalı, şekli bozulan yastık ve minderler, kaymış ya da toplanmış bir halı, yarı açık ve düzensiz kalmış perdeler… Tüm bunlar eviniz ne kadar düzenli olursa olsun ortamı dağınık gösterecek detaylar. Bu sebeple bunu bir takıntı haline getirmeyin ama mutlaka evdeki tekstillerin ve formların düzgün olmasına, yastıkların kabarık olmasına ve koltuk örtüsü, kılıfı ya da şalının düzün durmasına dikkat edin.

3. Renkleri ve desenleri karıştırmayın

Renkleri çok karıştırmayın. birbirinden farklı renklerin ve desenlerin birlikte kullanımı, mobilyalar ne kadar doğru seçilmiş olursa olsun, ortalık ne kadar düzenli ve toplu olsa da mutlaka dağınık bir görüntü yaratacaktır. Farklı renk kullanımından asla vazgeçmem diyorsanız en azından odayı bölümlere ayırarak yapın bu işi. Örneğin oturma bölümünü bir renkte kurgulayın, yemek bölümünü başka bir renkte.

4. Yüzeyler sakin ve sade kalsın

Mutfak tezgâhı, yemek ya da çalışma masası üstü, yatak üstü gibi yüzeylerde çok eşya bulundurmaktan kaçının. Eğer bu alanları kalabalık tutarsanız, ne yaparsanız yapın dağınık görünümden kurtulmanız mümkün değil.

5. Duvarda denge

Duvarları değerlendirirken tasarruflu olun. Biliyoruz, özellikle son yıllarda sanat galerisi gibi resi ve tablolarla dolu duvarlar çok moda. Ama başta da söylediğimiz gibi her şey kararında olmalı. Bütün duvarlarınızı çerçevelerle doldurursanız dağınık gözükmesini engellemeniz mümkün değil. Örneğin galeri duvarı olarak bir duvar seçin ve diğerlerini boş bırakın. Duvarların da nefes almaya ihtiyacı var.

6. İşin başı antre

Evdeki düzenin başlangıcı girişten; antre bölümünden başlar. Antre, içeri gireni eve davet eder bir havada, sakin, az eşyalı ve ferah olmalı. İşe antreden başlayıp tüm eve düzeni yayın.

7. Kabloları saklayın

Eğer imkânınız varsa, ki bu eve yerleşirken mutlaka uygulanması daha kolay bir detay, kabloları saklayın. Televizyon ve müzik sistemi gibi araçları duvar önüne yerleştirin ve teçhizatla ilgili gözükebilecek tüm kablo, parça vs gibi şeyleri gizleyin. Aynı şey, mümkünse klima için de geçerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı