Dijital Mahremiyet Sabancı Üniversitesi’nde tartışılacak

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygın kullanımından kaynaklanan mahremiyete yönelik tehditler ve bunlara karşı alınabilecek önlemler, 20 Haziran Pazartesi ve 21 Haziran Salı günü Sabancı Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek, “Privacy: Beginning or the End?” (Mahremiyet: Başlangıç mı, Son mu?) konulu uluslararası bir konferansta tartışılacak.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen MODAP (Mobility, Data Mining and Privacy – Mobilite, Veri Madenciliği ve Mahremiyet) projesi kapsamında gerçekleşecek konferans, Sabancı Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, “dijital mahremiyet” konusunda Türkiye’de uluslararası çapta yapılan ilk toplantı olacak.

Konferansta Türkiye ve çeşitli ülkelerden konuyla ilgili uzman ve bilim insanları bir “yol haritası” oluşturmayı hedefliyor. Mahremiyetin bireysel, toplumsal ve kurumsal boyutları; mahremiyetin sınırları ve kapsamı; bilgi ve iletişim platformları (her türlü medya, sosyal paylaşım ağları) ile mahremiyet çıkarları arasında denge kurulması; bireylere dair bilgilerin mahremiyet gözetilerek toplanması, saklanması, kullanılması ve benzeri sorunlar Avrupa Komisyonu, Almanya, İsrail, ABD, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’den katılan uzmanlarla tartışılacak.

Dijital iletişimin mahremiyete yönelik sorunları ile ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen MODAP projesinin liderliğini Sabancı Üniversitesi yapıyor. 7 AB ülkesinden 11 kuruluşun katılımıyla yürütülen bu proje, Türkiye’den bir kurumun “Future and Emerging Technologies” (Geleceğin Teknolojileri) alanında koordine ettiği ilk proje olma özelliğini taşıyor.

(Teknolog)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı