Doğu’yu Batı’ya bağlayan 1 milyar TL’lik fiber yatırımı

 Türkiye’den Superonline’ın da aralarında bulunduğu 7 telekom operatörü, Ankara’da düzenlenen imza töreniyle RCN (Regional Cable Network-Bölgesel Kablo Şebekesi) projesine start verdi. Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra, RCN Projesi Konsorsiyum Başkanı Ali Amiri, konsorsiyumda yer alan yabancı şirketlerin genel müdürleri ile Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Superonline Genel Müdürü Murat Erkan katıldı.  

Ortadoğu’nun kesintisiz en uzun karasal fiber internet altyapısı

RCN Projesi ile Füceyre’den (Birleşik Arap Emirlikleri) başlayıp Riyad (Suudi Arabistan), Amman (Ürdün) ve Tartus’tan (Suriye) geçerek İstanbul’a ulaşacak fiber optik kablo hattı, Ortadoğu’da ilk defa Körfez bölgesinin tamamını kapsayacak. Kuş uçuşu 3875 km olan ve yedekli yapısı ile toplam 7750 km’yi bulan RCN Projesi, su altı ve fiber kabloların en yoğun birleşme noktalarından biri olan Füceyre ve Batı arasında bölgenin en uzun karasal fiber optik altyapısı olacak.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: “RCN sayesinde bölge ülkeleriyle iletişim kapasitemiz, iş ilişkilerimiz ve ticaretimiz artacak”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, RCN projesinin ilgili ülkelerdeki yatırımcıların diğer ülkelerdeki yatırımlarına ve şirketlerine erişmeleri için önemli bir fırsat yaratacağını vurguladı. Kurulacak fiber optik ağ sayesinde bölge ülkeleriyle Türkiye’nin iletişim kapasitesinin, iş ilişkilerinin ve ticaretin artacağını ifade eden Yıldırım, “Biz bu projeyi aynı zamanda, başarıyla yürüttüğümüz dış politikamızın meyvelerinden biri olarak görüyoruz. 5 ülke arasındaki bu iş birliği, son dönemde bölge ülkeleriyle geliştirdiğimiz yakın ilişkileri daha da ileri seviyeye taşımamız açısından faydalı olacaktır.” dedi.

1 2Sonraki sayfa
Başa dön tuşu