Dünya Günü’ne Özel: Evlerde Ekolojik Yaşam İçin 9 Tüyo

Evlerde ekolojik yaşam hiç de uzak değil. Hemen adımları takip edin.

Bizden önceki nesillerden hem daha şanslı hem de şanssız olduğumuz noktalar var. Her şeyin en doğal biçimde tüketildiği, kaynakların temiz ve çeşitli olduğu çok eski çağlardan, üretim ve tüketimin insan eliyle seri bir hale getirilip hızlandırıldığı günlerden bugüne, artık pek çok noktada kaynakları tasarruflu tüketmek ve doğal bir yaşam sürdürmek için yollar arıyoruz. Evet belki her şey doğal ve hızlı bir şekilde önümüze gelmiyor ama bu konuda göstereceğimiz çabalar hem bizim için hem eğitici, hem ruhu besleyen hem de insanı doğaya sürekli yakın tutan yöntemler. Doğaya ne kadar yakın, o kadar mutlu insanoğlu. Doğanın bize sunduğu bilgiler ışığında yaşamlarımızda uygulayacağımız yöntemlerle hayat kalitemizi yükseltebiliriz. Evlerde ekolojik yaşam için vereceğimiz dokuz tüyo bunun için harika bir başlangıç. Yeşile dönün!

1. Doğal beslenin

Lokal pazarlardan ve marketlerden günlük alışveriş yapın. Sebze ve meyvelerin, satın aldığınız her şeyin hikâyesini öğrenmeye ve araştırmaya özen gösterin. İnternetten sağlıklı yiyecekler için araştırma yapın. Unutmayın, organik, karışık bir kavram. Tüm bilgileri elde edip tatmin olmadan organik ürün satın almayın. Boyalı, yapay ve kimyasal ürünler tüketmeyin. Şeker tüketiminizi azaltın. Evde yemek yapıp, sıkça evde beslenmeye özen gösterin. Sebze ağırlıklı beslenip, sadece %100 güvendiğiniz eti tüketin.

2. Kendiniz yetiştirmeyi deneyin

Evin içinde, teras, balkon ya da bahçenizde küçük bostanlar kurmaya çalışın. Bu sayede kendi ürünlerinizi yetiştirip taze taze tüketme imkânına sahip olmakla birlikte, yetişen her şeyin hikâyesine tanıklık etmiş olacak ve doğanın yöntemlerini öğrenmiş olacaksınız.

3. Enerji tasarrufu

Eğer evde yenileyeceğiniz bir elektronik eşya varsa, çamaşır ya da bulaşık makinesi, buzdolabı vs. gibi, mutlaka A sınıfı enerji tasarruflu bir ürün alın.

4. Suyu bilinçli tüketin

Suyun sonsuz bir kaynak olduğunu düşünmeyin. Musluklarınızı açık bırakarak çalışmayın. Kullandığınız bazı suları ikinci kez de kullanabilirsiniz. İmkanınız varsa yağmur suyunu biriktirin. Bu su ile bitkilerinize su verebilirsiniz.

5. Kağıt israfına katkıda bulunmayın

Faturalarınızı online ödeyin. Kağıt harcanarak size iletilecek belgelerinizi iptal edin ve her işinizi internet üzerinden yapın.

6. Aydınlatmadan tasarruf

Evdeki ampülleri enerji tasarruflu ampüllerle değiştirin. Açma kapama düğmeli uzatma kablosu gibi aparatlarla sürekli açık kalan TV gibi aletleri kullanmağınız zaman kapalı tutun. Gün ışığından bolca faydalanın ve evdeki ışıkları açmak için acele etmeyin. Kullanmadığınız ve odayı terk ettiğiniz aman ışıkları mutlaka kapatın.

[notification type=”notification_info” ]Bunu da okuyun: Daha İyi Bir Dünya İçin Evinizde Bunlara Dikkat Edin
Kaynakların doğru kullanımı ve enerji tasarrufu için devletlere düşen roller büyük. Evlerimizde uygulanabilecek solar panel gibi uygulamalar dışında Dünyamızın sürekliliğini koruyabilmesi, kaynaklarımızın tükenmemesi ve doğanın olması gerektiği gibi işleyebilmesi için birey olarak üzerimize düşen daha kolay uygulamalar da var.[/notification]

7. Yemekler ve malzemeler

Yemeklerinizi pişirirken kullandığınız araçların malzemelerine dikkat edin. Çizilebilen ve sağlığa zararlı maddeler saçma ihtimali olan teflon gibi malzemeler yerine, döküm demir, cam ve paslanmaz çelik gibi malzemelerden yapılmış tava, tencere ve kapları tercih edin. Bakır çok kullanışlı ve sağlıklı bir malzemedir fakat kalayını yenilemezseniz sağlığınıza zarar verebilirsiniz.

8. Geri dönüştürün

Kullandığınız plastikleri, özellikle su şişelerini bir kezden fazla kullanmayın. Evde plastik, cam, kağıt vs. gibi geri dönüşebilir malzemeler için çöplerinizi ayırın ve mutlaka geri dönüşüm kutularına atın. Organik çöpler için de gübreye dönüşüm sağlayan yöntemler mevcut, bunları araştırıp evde uygulamanın yollarını bulun.

9. Temizlik için uygun malzemeler

Temizlik malzemelerinizi yenileyin. Üzerinde uyarı barındıran ve zehir saçma ihtimali olan malzemeleri derhal evinizden çıkartın. Kullandığınız araçları düzenli olarak temizleyin, kullandıktan sonra kirli bir şekilde ortada bırakmayın. Kağıt havlu tüketmek yerine eski giysilerinizi bez olarak kullanın. Doğal malzemelerden kendi temizlik malzemelerinizi hazırlayın. Örneğin sirke, oldukça etkili bir temizleyicidir. Araştırın ve kendiniz yapın. Evinizi düzenli olarak havalandırın. Ev için uygun bitkiler alın. Bitkilerin pek çoğu havayı temizler. Ortama sağlayacağı hoşluk ve ruhunuza sağlayacağı sağlık ise cabası. Evde, dışarıda giydiğiniz ayakkabıları giymeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı