ESET ThreatSense.Net Ocak 2009 raporunu yayınladı

ESET’in gelişmiş  malware (zararlı yazılım) raporlama ve takip sistemi olan ThreatSense.Net® verileri kaynak alınarak her ay  hazırlanan malware(zararlı yazılım) eğilimleri raporunun Ocak 2009 sayısı ESET tarafından yayınlandı.  ThreatSense.Net®  Ocak 2009 raporuna göre aylardır tehdit yaygınlığı sıralamasında en üst sırada yer alan ve özellikle çıkarılabilir disklerle yayılan AutoRun.Inf zararlı yazılımları grubu  bu kez %9,71 tespit oranı ile yine ilk sıradaki yerini korudu. AutoRun.inf zararlısının hemen ardından özellikle online oynanan oyunların şifrelerini çalmak için geliştirilmiş bir zararlı grubu olan Win32/PSW.OnLineGames %6,62 yaygınlık oranı ile takip ediyor. Bu ayın en çok dikkat çeken zararlı yazılımı ise Aralık ayında ciddi bir şekilde yaygınlığını arttıran Microsoft’un daha önce yaması çıkarılmış önemli bir güvenlik açığını kullanan Win32/Conficker oldu.Geçen aya göre etkinliği düşse de Win32/Conficker yaygınlık sıralamasında 3. Durumda bulunuyor.  NOD32 tarafından uzun süredir tespit edilen virüs için ESET ayrıca bir temizleme aracı oluşturdu. Bu araç sayesinde ESET kullanıcısı olmayan sistemlerden de bu virüsü temizlemek mümkün oluyor. Bu araç aşağıdaki linkten indirilebilir durumda:

http://download.eset.com/special/EConfickerRemover.exe

Raporda bu 3 zararlıyı sıra ile

Win32/Agent, WMA/TrojanDownloader.GetCodec, Win32/Toolbar.MywebSearch, Win32/Adware.Virtumonde,Win32/PacexGen,Win32/Qhost,Win32/Patched.BU izliyor.

Geçen yılın tamamında yeni ve ciddi bir tehdit olarak ortaya çıkan sahte güvenlik yazılımları  (fake alert), kullanıcılar için  tehdit olmaya devam ediyor. Bu türden yazılımların listede ilk sırada yer alan autorun.inf virüsü gibi yayılmak için autorun yönetimini de kullanması ile birlikte daha hızlı yayılmaya başlamakta. Bu yazılımlar genel olarak kullanıcıları, aslında sahip olmadıkları bir takım özellikleri olduklarına inandırarak satın almaların sağlıyor ve sisteme yerleştikten sonra da daha başka zararlı yazılımlar yüklemeye çalışıyorlar. Bu zararlı yazılımlarda elde edilen gelirlerin artması daha çok yayılacakları ve yeni türevlerinin çıkacağı öngörüsünü güçlendiriyor.

Raporda yukarıdaki gibi 2008 yılı içinde gerçekleşen eğilimlere değinilirken 2009 için de tahminler sıralanıyor. Bu tahminlere göre 2009’da da sahte güvenlik yazılımlarının artacağını, popüler web tarayıcılarını hedef alan saldırılarından artış olacağı,  Windows dışındaki Linux ve MacOSX gibi işletim sistemlerine saldırıların artacağı, sosyal mühendislik saldırılarının da yepyeni boyutlar kazanacağı maddeler halinde sıralanıyor.

Kaynak Rapor İçin:

http://www.nod32.com.tr/reports/ESET_Ocak_2009_Rapor.pdf

Başa dön tuşu