DİĞER

Eski nesil Windows Mobile cihazlar marketsiz kaldı

Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone öncesinde Windows Mobile devri yaşanıyordu. 2000-2010 arası süren bu dönemde Windows Mobile kullanan çok sayıda akıllı telefon sunuldu. Ardından gelen Windows Phone ile sistem sil baştan tasarlanınca program uyumu kalktı ve yeni Windows Marketplace ortaya çıktı. Son nesil Windows Mobile 6.x kullanıcıları için bile gelecek kalmadı.

Geçen sene yaz aylarında Windows Mobile Marketplace için ekleme ve güncelleme olmayacağı ilan edilmişti. 9 Mayıs 2012 tarihinde eski nesil Windows Mobile işletim sistemli cihazlara verilen destek sona eriyor. Bu tür eski nesil cihazlara sahip olanlar program indirmek için bu siteyi kullanamayacaklar. Elbette programları başka kaynaklardan indirmek ve dosya aktarımıyla kurmak mümkün ama destek almak zorlaşacak.

Windows Mobile Marketplace ile yeni nesil Windows Phone Marketplace karıştırılmasın. İlki veda ederken ikincisi sürekli daha fazla programa ev sahipliği yapıyor. Windows Phone 7 ve üstü içeren cihazlar Windows Phone Marketplace kullanmaya devam edecek. Bu yüzden 9 Mayıs 2012’den önce bu siteye girilip programlar güncellenmeli ve gerekirse lokal yedekleri alınmalı.

Başa dön tuşu