Facebook yüz tanıma teknolojisine geçiyor

Facebook yüzleri tanıyacakFacebook’a eklediğiniz yüzlerce fotoğrafı teker teker etiketlemek sizi yoruyor mu? Neyse ki yakın zamanda bu konuda yaşadığınız sıkıntılar son bulacak gibi gözüküyor.

Sitenin şu anki fotoğraf yükleme aparatında önce fotoğrafların siteye gönderilmesi, ardından da arkadaşlarınızın yüzlerine tıklayarak onları teker teker fotoğraflara kaydetmeniz gerekiyor. Bu nedenle ortalama 50 fotoğraf barındıran bir albümü etiketlemek de en azından 10 dakika sürüyor.

Facebook’u etkin bir şekilde kullanan ve her gün yüzlerce fotoğraf ekleyen bir kullanıcıysanız, bu işlemin her gün saatlerinizi alması işten bile değil. Ancak Facebook’un entegre etmek üzere olduğu yüz tanıma teknolojisi sayesinde bu sorun ortadan kalkıyor. Bir ya da birkaç fotoğrafta yüzlerini tanımladığınız arkadaşlarınız artık yazılım tarafından otomatik olarak tanınacak ve etiketlenecek. Tabii yazılımın herhangi bir yüzü yanlış tanıması gibi bir ihtimalde etiketletme sürecine dahil olmanız mümkün.

Bazı fotoğraf makinelerinde ve fotoğraf düzenleme yazılımlarında halihazırda bulunmakta olan yüz tanıma teknolojisi büyük bir yenilik olmasa da, bu teknolojinin Facebook’a entegre edilmesi oldukça önemli.

Başa dön tuşu