DİĞERYAPAY ZEKA

Facebook’tan ‘yapay zeka’ hamlesi

yapay-zekaDünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, yapay zeka çalışmalarına odaklanmak için bir laboratuvar kuruyor. Şirket, yapay zeka alanına büyük bir değişim getirmek istediklerini açıkladı.

Facebook, online içeriği çok daha iyi analiz etmek ve kullanıcıların taleplerini en iyi şekilde karşılamak için yapay zeka algoritmalarına odaklanmaya karar verdi.Facebook ve Google + üzerinden açıklama yapan New York Üniversitesi (NYU) bilgisayar ve sinir bilimi profesörü Yann LeCun, ‘Facebook’un yapay zeka alanına büyük değişimler getirmek için bir laboratuvar kuracağını’ duyurdu.

Facebook ve NYU Veri Bilimi Merkezi arasında yapılan işbirliği kapsamında, veri bilimi, makine öğrenimi ve yapay zeka alanında çalışmalar yapılacak.

ntvmsnbc’nin haberine göre Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yapay zeka laboratuvarını gelecek hafta düzenlenecek bir konferansta duyuracak.

BİRDEN ÇOK LABORATUVAR
Facebook, Eylül ayında sekiz kişilik üyelerini belirlediği ekibin, ‘insanların paylaştığı içeriği mantıklı bir şekilde analiz ederek soruların cevaplanması adına yeni bakış açıları oluşturulacağını, böylece mevcut özüm sunan teknolojilerin daha da geliştirileceğini’ belirtti.

AllThingsD sitesinin verdiği bilgiye göre, yapay zeka ekibi New York, Londra ve California’da ofislere sahip olacak.

Yapay zeka projesi, milyarın üzerinde üyesi olan Facebook’un verileri çok daha iyi analiz eden yazılımla doğru kişiye doğru reklamı sunmak istediğine işaret ediyor.

2 Yorum

  1. tabi tabi… Google de 5 tane robot firması satın aldı ve başına ismini de veren Android işletim sistemini kuran robot sevdalısı Andy Rubin i getirdi… zleyenler beni daha iyi anlayacatır Elysium / Yeni Cennet filmini de izledikten ben sonra şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim Google ilerde insanlığın ne büyük tehditi olacak, bu kuşku götürmez bir gerçek… Çünkü Android bir işletim sisteminden daha öte dünyan insanlığının her açıdan mekanikleşme ve temel insanlık özelliklerimizin endüstriyel toplum içinde yok edilmesinin en aracı ürün bu şekilde yaygın olarak kullanılırsa. Sanmayın ki Android sadece tablet ve telefonlarda kalacak… Kısacası Google tekeli insanlık için tehlikelidir ve bu tekelin kırılması gerekiyor, bunu yapmadığımız sürece google u terk etmediğimiz ve ona rakip olacak yeni yeni firmalalar öne çıkmadığı sürece insanlık olarak şimdi çok faydalı gelen ve ücretsiz hizmet veren Google teknolojileri ilerde bizim için ne büyük tehdit olacaktır.

  2. yapay zekaya değil bütünleşik zekaya ihtiyacımız var. beyin bedava çipe ne para veriyorsun

Başa dön tuşu