Fukuşima’da büyük sızıntı

Fukushima_1_Nuclear_Power_Plant_02Fukuşima nükleer santralindendan büyük çapta sızıntı haberleri gelmeye devam ediyor. Bugün, son altı ayın en büyük nükleer sızıntısının yaşandığı harap santralden yaklaşık 100 bin ton yüksek değerde radyoaktif su sızdı.

Üç sene önce Japonya’da gerçekleşen felaketin ardından başlatılan toparlanma çabalarının kalbini oluşturan Fukuşima nükleer santralinde adeta ‘sular dinmiyor’. Nükleer santralin operatörüne göre, yüzlerce depolama tankından birinden büyük miktarda ve radyoaktif yoğunlukta su sızıntısı meydana geldi.

Sızıntının deniz kıyısına uzak bir yerde gerçekleşmesi sayesinde denize herhangi bir karışımın yaşanmadığı belirtiliyor. Daha önce Pasifik Okyanusu’na büyük miktarlarda radyoaktif sızıntı gerçekleştiğinden, bu konu sadece Japonya’yı değil, okyanusa kıyısı bulunan diğer ülkeleri ve kabaca tüm dünyayı yakından ilgilendiriyor.

Sızan su içinde yüksek oranda strontium 90 radyoaktif izotopu bulunduğu tahmin ediliyor. İnsan vücudu tarafından kalsiyum gibi alınan bu izotop, kemik kanseri ve lösemi gibi hastalıkları doğuruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu