Hakimden şaşırtan karar; “Google ve Motorola sırlarını Apple’a iletsin”

ABD’den gelen haber bir anda tüm dikkatleri hakim Richard Posner üzerine topladı. Kısa süre önce Motorola’nın mobil bölümünü satın alma işlemlerinde son viraja giren Google’ı şok eden bir istek geldi. Hakimin Google ve Motorola’dan talebi, Android işletim sistemiyle ilgili tüm sırları Apple’a aktarması! Motorola, ek olarak satış işlemiyle ilgili bilgileri de Apple’a iletmek zorunda.

Bu talebin arkasında yatan neden Apple’ın 2010 yılında Motorola’ya karşı yapmış olduğu patent başvurusu. Motorola’nın avukatıysa Google ile ilgili bilgilerin ellerinde olmadığını ifade ederek bu tür bilgileri iletemeyeceklerini ifade etti. Hakimin, Android işletim sistemiyle ilgili sırların iletilmesini istemesi tuhaf. Sadece cep telefonu alanında değil tablet bilgisayar alanında da rakip olan firmaların bu bilgileri paylaşması pek uygun görünmüyor.

Google tarafından satın alınmadan önce çeşitli Android işletim sistemli telefon modeli sunan Motorola, o zamanlarda Apple iPhone ile pazar payı mücadelesi veriyordu. Google sözcüsü Niki Fenwick açıklamasına göre şimdilik herhangi bir yorum iletilmeyecek ve gerekli işlemleri mahkemede gerçekleştirecek.

Bir Yorum

  1. Paylaştığınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Mükemmel bir insan olduğunuz yazdığınız yazılardan belli sayın Erdal bey. İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı