IBM Türk, AB Leonardo Da Vinci Programı için çalışıyor

IBM Türk, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında Leonardo da Vinci Projesi’nde mesleki eğitim programını yabancı diller ile birleştirmek üzere elektronik bir sözlük oluşturulmasına yardımcı oluyor. Mesleki eğitim programı “Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları” arasında yer alan “Hayat Boyu Öğrenme” çalışması çerçevesinde oluşturuluyor.
 
Proje ortakları arasında mesleki eğitim merkezine sahip Karabük Belediyesi yer alırken, Maltepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi de projenin koordinatörlüğünü üstleniyor. “Leonardo Da Vinci” projesi, Fransa, İngiltere, İtalya, Litvanya, Polonya, Portekiz, Romanya ve Türkiye’deki meslek liselerinin öğretmenleri tarafından gerçekleştiriliyor.
 
1 Ağustos 2010’da başlayan ve 31 Temmuz 2012’ye kadar sürecek olan proje için Avrupa Birliği tarafından 191.000 avro tahsis edilmiş bulunuyor. Proje ile oluşturulacak e-sözlükten IBM’in Reading Companion programı ile 25 ülkedeki 1500 okulda eğitim gören 60.000 öğrenci yararlanabilecek.
 
Bilişim teknolojileri, turizm, makine, işletme ve medya eğitimi veren meslek okulu öğrenci ve stajyerlerine yönelik hazırlanacak İngilizce e-sözlüğe IBM’in ses tanıma teknolojisine dayalı, web temelli yazılım programı “Reading Companion”dan ulaşılacak.
 
Eğitim standartlarının yükseltilmesini amaçlayan IBM Türk, meslek okullarına yazılım desteği sağlayarak, yeni teknolojilerin gelişimine katkıda bulunuyor. “Leonardo Da Vinci” projesi nedeniyle bir araya gelen ülkelerin, Avrupa’daki kültürel bariyerleri ortadan kaldırmasına katkı yapacağı bekleniyor. (Teknolog)

Başa dön tuşu